10 největších hitů Michala Horáčka

Archiv Michaela Horáčka

Už od mala se věnoval celé řadě karetních her. Hráčská nátura vydržela Michalu Horáčkovi dodnes. Nesporně talentovaný, inspirativní a odvážný člověk, nutno dodat renesanční. Není téma, ke kterému by neměl co říct. Ať je to politika, historie, literatura, hudba, umění nebo společnost.

„Uměleckou výpověď jsem nikdy nepojímal jako politickou agitku. I ta je legitimní – říkám jen, že nemívám takové puzení. Chci-li se vyjádřit k aktuální politické situaci, dávám přednost eseji pro noviny nebo jiné formě veřejného vyjádření. Síla takového vyjádření – ať už prostřednictvím eseje nebo písně – , ovšem pomíjí s tím, jak pomíjí určitá situace. Já mám úplně jiné ambice: aby si tu píseň nebo album pustil někdo třeba za padesát let, někdo, kdo se dnes ještě ani nenarodil, a řekl si: „To je fenomén, to je zkušenost, která se mě dotýká, kterou sdílím.“ Může to přijmout, může odmítnout, důležité je jen to, aby se tím zabýval, aby porovnal můj příběh s vlastním životem.,“ říká Michal Horáček.

Básník, textař, publicista,spisovatel a antropolog. Právě dnes slaví Michal Horáček 64. narozeniny. Vybrali jsme jeho 10 nejsilnějších textů. Chybí vám tam některý?