10 stylových přikázání, které musí váš šatník ctít

pasek-gucci-5365-Kc

Co nesmí chybět ve vašem šatníku. Uznáváme, že ne všichni budou s tímto seznamem souhlasit a rádi by o něm podiskutovali. Ale věřte nám. V moderním světě bez této desítky nemáte nárok.

1. Vlněný tmavý kabát nebo plášť

kabat

Přes oblek nebo přes džíny, kterým dodá šmrnc. Sportovní bundu si schovejte na hory. Bacha, ať kabát není moc dlouhý (a nejste jako Neo z Matrixu).

2. Modrý a šedý jednořadý oblek

obleky

Zapomeňte na černý oblek, který jste měli na maturiťáku a na svatbě sestřenice ze třetího kolena. Dospělý muž nosí černý oblek jen na pohřby, normálně má modrý a šedý, které se dají nosit po celý rok.

3. Úzká kravata tmavé barvy

pietro-filipi-kravata

K obleku nemusíte pokaždé nosit kravatu. Ale tato ozdoba patří k povinné výbavě muže. Bez diskuse. Šedá či tmavě červená, jste-li spíš konzervativní. S proužky, ať jste trochu „preppy“. Tmavou s jemným vzorem, jestliže si ji troufáte vyladit se zbytkem oděvu…

4. Klasické džíny

00501_2048

Samo sebou klasického střihu (straight cut). Žádné příliš úzké (skinny) ani roztrhané (třebaže úmyslně), přece už vám není sedmnáct. Ideální je tmavý denim, nic sepraného. A vytahané střihy nechte skejťákům. Víc po vás nechceme.

5. Šedé sportovní sako

sako

Mnozí radí klasický tmavěmodrý blejzr (pořiďte si vzápětí). Šedá je ale taky úžasně univerzální. Zafunguje s džínami, hnědými chinos nebo kalhotami od obleku v kontrastní barvě.

6. Dvě bílé a jedna modrá košile

2kosile

Muži, kteří myslí svoje vzezření fakt vážně, si košile nechávají šít na zakázku. Vy nemusíte. Ale mít v šatníku bílou a modrou košili rozhodně ano.

7. Dvě polokošile

Fred-Perry-polokosile2-

Určitě unosíte. A když bude aspoň jedna z nich značky Fred Perry, máte u nás body navíc. (Ale jenom v případě, že si nebudete zvedat límeček. To smějí jen chlapi na jih od našich hranic.)

8. Jednoduchý hnědý pásek

pasek-gucci-5365-Kc

Aby ladil k botám, to je přece jasné. Pokud nemáte v barvě pásek a boty, můžete se rovnou jít zahrabat.

9. Hnědé polobotky

fellini-tan-men-formal-shoes-9057tan

Ano, hnědé, nikoli černé. Hnědá barva je víceúčelová, půjde k modrému a šedému obleku, ale třeba i k džínám.

10. Hnědé chinos

kalhoty

Perfektně univerzální. Stejně jako v případě džín volte klasický střih. Hnědé bavlněné kalhoty typu chinos jsou absolutně skvělé v časech, kdy se kancelářské casual friday rozplizlo do celého týdne. A v našich officech budete ještě za borce.

Ilustrace: Richard Fischer, foto: archivy firem