100 let Persol – ikonické brýle, které musíme mít

persol-714-steve-mcqueen-sunglasses-m4

Ve ForMEN máme takový oblíbený triumvirát výrobců slunečních brýlí – Ray-Ban, Moscot a… Persol. Právě Persol letos slaví 100 let od založení!

Jsou modely brýlí, které píšou historii popkultury a pánského stylu. Ray-Ban Aviator, Ray-Ban Wayfarer, Moscot Lemtosh, Tart Arnel, Persol 649.

Unknown

Model 649 od slavné italské značky Persol je už od 50. let symbolem latinského vkusu a elegance. A to je i důvodem, proč právě tento typ obrouček nosila dlouhá řada filmových hvězd, od Grety Garbo přes Steve McQueena až po Marcella Mastroianiho, jehož byly neoddělitelnou součástí v klasice Rozvod po italsku.

Mastrionni

Historie značky Persol se začla psát v roce 1917, kdy ji v Turíně založil fotograf a optik Giuseppe Ratti. Jeho cílem bylo poskytnout kvalitní ochranu před rozžhaveným italským sluncem, zejména pak pilotům letadel a automobilovým závodníkům. Po prvním modelu Protector taky chvatně skočily italské ozbrojené složky. Jak název značky napovídá (je zkratkou výrazu per il sole, tedy „na slunce“), byla od začátku zamýšlena jako výrobce ochrany proti slunečnímu záření.

persol714SMlimitededition

Praktickou část brýlí od počátku však doplňovala i ta ryze estetická. Systém zvaný meflecto umožnil flexibilní a takřka nezničitelné stranice brýlí. Dalším příkladem spojení elegance a praktického využití je pro značku symbolická „freccia“ – je to pant po stranicích obruby, ozdobený šipkou, údajně inspirovaný meči starořímských bojovníků. Právě freccia je jedním z nejkopírovanějších detailů značky Persol.

images

Ve druhé polovině 50. let značka představila svůj klasický model Persol 649. Rozměrné obroučky byly původně navrženy pro řidiče tramvají v Turíně. Zvlášť v 60. letech se staly jedním z nejpopulárnějších a nejstylovějších modelů slunečních brýlí. Takový Steve McQueen je nesundával ani v soukromí. Zvlášť poté, co byla představena jejich skládací verze 714 , kterou si herec doslova zamiloval. A taky ochotně zpopularizoval  ve filmu Aféra Thomase Crowna.

steve-mcqueen-persol-714-sunglasses-7

Steve McQueen nosil persolky nejen před kamerou, ale i mimo ní. Nakupoval je do zásoby a údajně si vytvořil jejich slušnou sbírku. Když se v roce 2006 jedny z hercových persolek (model 714) dostaly do dražby, zájemce za ně neváhal vytasit 70 tisíc dolarů. Dneska si skládací model Persol 714 můžete pořídit ve speciální edici Steve McQueen.

fotky: archiv