Ladislav Špaček: 16 rad jak být pravým gentlemanem

dance

Modernímu muži určitě neuškodí, pokud se poučí u tradičních gentlemanů. Odborník na etiketu Ladislav Špaček vám v šestnácti bodech poradí, jak se stát králem společnosti a epitomem stylu.

1. Žena na prvním místě

Žena má ve společnosti už tisíce let výjimečné postavení. V dobách Guth–Jarkovského jsme jí sice prokazovali úctu, ale současně se nemohla ve společnosti pohybovat bez doprovodu garde nebo manžela. Dnes má žena rovnocenné postavení s mužem, ale to muže nezbavuje povinnosti projevovat prvky galantnosti všude, kde je to jen možné.

kvetina

2. Naše vůně je náš šat

Pokud se dřív mužnost projevovala tím, že muž byl cítit potem, tabákem a koňským sedlem, dnes okolí očekává osobnost a přitažlivý mužský parfém.

3. Dress code

Jestliže hostitel uvede na pozvánce, že muž má přijít v černém obleku, a my máme doma smoking, nesmí nás ani napadnout, abychom se blýskli v tom nejlepším, co máme. Jakékoli vybočení z normy je chyba, ať už jsme „overdressed“ (oblečení ve vyšší společenské rovině), nebo „underdressed“ (oblečení v nižší rovině, než předepsal hostitel).

u-stolu

 4. U stolu

Při jídle se nedotýkáme lokty hrany stolu, ruce s příborem máme zvednuty nad desku stolu, s lokty u těla. Mezi chody, když nemáme v ruce příbor, se opíráme o hranu stolu lokty v rozmezí mezi zápěstím a polovinou loketní kosti, raději ne více, protože lokty na stůl nepatří. Ruce ovšem nemají být ani v klíně, to je nespolečenské. Vycházíme z tradice, že spolustolovníci mají své ruce stále vidět.

5. Podáváme ruku

Ruce si nepodáváme přes překážku, například přes stůl, nebo „do kříže“ s dalším párem. Přátelské gesto, jakým je podání ruky, doprovodíme úsměvem a pohledem do očí. Gentleman při podávání ruky vždy stojí zpříma, sedí-li, vstane.

6. Zdravíme

Kdo pozdraví jako první? Společensky méně významná osoba zdraví jako první. Zdraví muž ženu, mladší staršího, podřízený nadřízeného. Zdraví jako první ten, kdo přichází ke skupině lidí. Ve skupině zdravíme nejdřív starší osoby a ženy, pak mladší a muže, zdravíme nejdřív cizí osoby, pak přátele. Dále zdraví první ten, kdo vstupuje do místnosti, ty, kteří v ní jsou.

7. Plesová sezona

První tanec patří naší partnerce, další tance můžeme rovnoměrně rozdělit mezi ni a další ženy v sále, ale jen ty u našeho stolu nebo partnerky našich přátel. Platí zásada, že jestli někdo jde tančit s mou partnerkou, měl bych vyzvat k tanci jeho partnerku a naopak.

handshake

8. Být na pozoru

Defekty na oděvu se na společenských akcích běžně stávají. Co dělat, když si postižený svého defektu nevšimne? Má-li například žena rozepnutý zip na sukni, vězme, že bude ráda, když si ho zapne co nejdříve. Na takovou nehodu dříve či později přijde, v nejhorším případě až doma. Pak ji čeká bezesná noc, protože si zpětně promítá, kdo všechno ji v této trapné situaci viděl. Proto je naší povinností ji na chybu upozornit. Nejlépe, učiní-li tak opět žena. Pokud s námi není partnerka, která by se úkolu zhostila, nezbývá než zahodit ostych a prokázat ženě dobro sám.

doutnik

9. Doutník

Kouříme-li doutníky, vybereme si z nabídky v humidoru a necháme číšníka, aby nám doutník v ruce zapálil. Nezapalujeme ho jako cigaretu v ústech. Číšník ještě odřízne hlavu a předá nám ho. Pokud tento úkol nesvěříme číšníkovi, doutník si zapaluje každý sám, nepřipalujeme si navzájem jako u cigaret. Vykouříme jen do dvou třetin, doutník po odložení sám uhasne. Netípáme jako cigaretu, místnost by zahltil nepříjemný zápach.

10. Welcome drink

Při vstupu na recepci nám nabídnou sklenku sektu na přivítanou. I kdybychom sekt z duše nenáviděli, skleničku si s úsměvem vezmeme. Nemusíme se jí ani dotknout, můžeme ji během pár minut vyměnit za svůj oblíbený drink, ale nepřijmout hostitelovo gesto je jako odmítnout ruku napřaženou k pozdravu.

11. Small talk

Recepční rozhovor má svá pravidla. Nazývá se small talk, což napovídá, že netrvá déle než deset patnáct minut, abychom mohli jak my, tak náš protějšek pokračovat v cirkulaci sálem. Témata by měla být odlehčená, nekonfliktní.

povoz

12. Na dopravě se nešetří

Na společenskou akci je nejlépe dojet „povozem“, jak nabádá Guth-Jarkovský. Městský autobus není pro dámu ve velké večerní a pána ve smokingu přiměřeným dopravním prostředkem. Na naše oblečení čeká zbytečně mnoho nástrah. Gentleman by neměl šetřit na spolehlivé dopravě a neměl by nechat šlapat dámu v lodičkách na podpatcích po kočičích hlavách déle, než je cesta od auta ke vchodu do budovy. Vyplatí se jet taxíkem.

13. Dáma v autě

Má-li žena dlouhou sukni nebo kalhoty, muž otevírá dveře auta tak, že k ní stojí čelem. Má-li žena krátkou sukni, muž se postaví ve směru jízdy, aby žena nastupovala zády k němu.

14. Květiny

Leckterým darem můžeme něco pokazit, ale květinami nikdy ne. Ženám je dáváme při každé vhodné příležitosti, co nejčastěji, protože ženy tuto „krásu na tři dny“ milují. Kytice má lichý počet květů. Čím mladší je žena, tím pestřejší je kytice a tím jasnější mohou být barvy květů. Pro mladou dívku zvolíme žluté, růžové, oranžové květy. Pro ctihodnou dámu zvolíme raději květiny tlumených barev a klasického tvaru – růže, gerbery, lilie.

15. Na dostizích

Na dostihy se oblékáme jako na odpolední společenskou akci. Není nutný žaket jako na dostihy v Ascotu, ale hodí se světlý vycházkový oblek, hnědé nebo šedé polobotky a košile jemných pastelových barev se zajímavou kravatou. Skvělý je i tmavomodrý blejzr a světlé kalhoty.

16. Raut

Raut je svobodná volba, můžeme leccos vynechat, můžeme si dát kterýkoli chod dvakrát. Dbáme na kultivované nabírání pokrmů z mís. Vždy k tomu použijeme překládací příbor, nikdy ne vidličku, která bude sloužit jen nám. Nabíráme jen malé množství, abychom nevypadali nenasytně.

Co gentleman podle Ladislava Špačka NIKDY neudělá?

…nesmí nám vykouknout lýtko z nohavice (nebo sukně) nad horním lemem ponožky…

…nenosíme pod sako košili s krátkým rukávem…

…k obleku si nevezmeme jiné boty než kožené šněrovací polobotky na kožené podrážce…

…muž v obleku nevychází bez látkového kapesníku (papírový je jen privátní sanitární materiál)…

…ke smokingu si nevezmeme jiný než černý motýlek…

…nepovolíme si kravatu a nerozepneme knoflíček u krku…

…nerozepneme si sako na pódiu při slavnostní příležitosti…

…neopomeneme užít deodorant několikrát denně…

…nekombinujeme různé barvy kovů mezi hodinkami, sponou opasku a manžetovými knoflíčky…

…neoblékneme si tričko bez límečku (t-shirt) nebo šortky v business prostředí…

Ilustrace: Tereza Kovandová