5 věcí, které jste nevěděli o Blade Runner

BLADERUNNER-INTRO

 

Česká kina právě dostává na lopatky sci-fi Blade Runner 2049, zřejmě nejlepší film letošního roku (pokud jste si tak už neoznačili Nolanův Dunkirk a nehodláte svůj názor měnit). Vzdejme úctu původnímu filmu Blade Runner Ridleyho Scotta z roku 1982, který byl původně naprostým propadákem – aby se z něj v běhu let stal jeden z nejvýznačnějších filmů všech dob. Souhlasíte, ne?

1. Agenta Ricka Deckarda původně vůbec neměl hrát Harrison Ford, ale Dustin Hoffman. Odmítl, prý na něj role byla moc „mačo“.

2. Ani Darryll Hannah v roli androidky Pris nebyla první volbou režiséra a producentů. Darryll Hannah samozřejmě stvořila absolutní kultovní postavu, ale původně roli Pris dostala Debbie Harry (tenkrát byla na vrcholu v čele kapely Blondie). Ta nedávno odmítnutí role označila za jednu ze svých největších chyb.

 

blade_runner_hed

3. Původní knižní předloha Philipa K. Dicka se vůbec nejmenovala Blade Runner, ale Do Androids Dream of Electric Sheep? Producenti si název (se svolením) vypůjčili od Williama Burroughse (to je ten slavný beatnický spisovatel, který hrál s manželkou na Viléma Tella – šíp bohužel jablko na manželčině hlavě netrefil).

 

SPINNER-FLYING

4. Ridley Scott před natáčením předlohu od Philipa K. Dicka vůbec nečetl. Nemohl se jí údajně prokousat. Na druhou stranu, Philip K. Dick zase nenáviděl scénář k filmu, později si ho ale oblíbil.

5. Philip K. Dick zemřel v březnu 1982 – tři měsíce před premiérou Blade Runnera (bylo mu třiapadesát). Stihl ještě zhlédnout půl hodiny natočeného materiálu a byl prý nadšený.

text: Radim Jahoda