Jazz je cool!

doružka

Jazzový kytarista David Dorůžka vydal po relativně dlouhé době nové album s názvem Autumn Tales.

Hudebník, který si –z marketingového pohledu nenápadně – vydobyl evropské renomé, hraje většinu času spíše jako sideman jiných jazzmanů. Na komponování však nezapomíná. A lze říci, že dlouhé odmlky mezi alby na nich pak můžeme slyšet – proměněné v meditativní pasáže skladeb, buď autorských (vlastních či spoluhráčů), nebo v citlivých úpravách písní a skladeb dřívějších autorů.

CD čítající dvanáct skladeb je velmi invenční, což je zásluhou celého tria (Jiří Slavík – kontrabas, Martin Novák – bicí). Slyšíme tu silnou inspiraci židovskou hudbou, která dá vyniknout jemné akustické kytaře, ale i přirozenosti doprovodných nástrojů. V hudbě pak sice zní melancholie, avšak nesená stále se obrozující nadějí.

albumDavid Dorůžka, známý spíš svou jemnou hrou, rozšířil svůj výrazový rejstřík, a třeba v první skladbě „Glaciers Melting“ jde až do jazzrockové polohy, která někomu připomene Pink Floyd nebo King Crimson. Svůj rukopis dokázal originálně vtisknout i dávnému šlágru „Hm, hm, ach, ty jsi úžasná“ nebo úpravě písně „Opuštěný milý“ z Malého špalíčku Bohuslava Martinů. Veselým zpestřením je pak rytmická skladba „Vláček motoráček“ Jiřího Slavíka, kde vedle charakteristického běhu bicích pobaví i kytarová evokace znělky z nádražní haly.

Obvykle meditativní jazzman Dorůžka posluchače potěší i temperamentem, který vložil do své skladby Shir HaMidbar inspirované hudbou Levanty, stejně jako do krátkého „intra“ před poslední stopou desky – úpravou písně Shaloma Charitonova.

Autumn Tales je pozoruhodné album, které stojí za to poslechnout si opakovaně. Nebo, co je možná ještě lepší – jít na koncert Dorůžkova tria. Jimi vyprávěné hudební příběhy nemají uzavřenou podobu a jazzové pojetí dovoluje hudebníkům na podiu obohacovat je o nové postřehy. A posluchači – alba či živého vystoupení – budou mít dlouho co objevovat.

(na fotografii zleva: Jiří Slavík, David Dorůžka, Martin Novák)

David Nesnídal