Barbie je i pro tatínky

BB_DadsWhoPlay17_ProductionStill_03

V roce 2017 bude společnost Mattel navazovat na svou úspěšnou Barbie kampaň “You Can Be Anything” (Můžeš být, kým chceš). Tato kampaň ukazuje holčičkám po celém světě, že opravdu mohou být čímkoliv a kýmkoliv si budou přát, učí je víru sama v sebe a ve své nekonečné možnosti. Nejnovějším temátem této kampaně pak jsou tatínci, kteří si – možná pro někoho trochu překvapivě – hrají se svými dcerami s panenkami Barbie.

BB_DadsWhoPlay17_ProductionStill_01

90ti sekundový spot (spolu s kratšími variantami) naváže na velmi úspěšný Barbie spot Imagine the Possibilities, který se koncem roku 2015 stal nejsledovanějším reklamním spotem na Youtube. Ale tentokrát nebudou hrdiny malé holčičky, které znají dinosaury nebo cestují do Transylvánie, ale tatínkové. Tatínkové, kteří možná vypadají jako velcí tvrďáci, kteří by si s Barbie nikdy nehráli, ale kteří nakonec pro své dcery udělají cokoliv na světě. Protože ví, že čas, který stráví s se svými holčičkami hrou v jejich imaginárním světě je velkou investicí pro jejich budoucnost.

Jak plést copánky, jak si hrát s panenkami a jaké věci v domě mohou posloužit jako mikrofon popové hvězdy, to jsou jen některé z věcí, které podle nového výzkumu dobře znají tátové dcer.

Průzkum provedený v lednu 2017 mezi 500 českými tatínky a jejich dcerami odhaluje 20 nejčastějších aktivit, které si tátové malých holčiček bezpečně osvojili.

Jak nejlépe pohladit a pomazlit, jak jezdit na kolečkových bruslích či jak důležité je umět věci barevně sladit, to vše má v žebříčku své místo. Otcové dcer také ví, jak se dělá hvězda, jak se tančí a bruslí na ledě.

Isabel Ferrer, marketingová ředitelka Barbie EMEA, která studii zaštítila, říká: „Zapojením se do činností jako je dělání hvězd, hraní a tancování, ukazují tátové svým dcerám jak moc jim na nich záleží – a že všechno, co dělají, je důležité.“

BB_DadsWhoPlay17_ProductionStill_04

Umět zahnat noční můry a dát jí najevo, že je výjimečná, i tohle je na seznamu 20 nejčastějších aktivit a dovedností, které tátové dcer budou znát.

Tátové dcer ví, že je důležité bojovat proti stereotypům – a že i dívky rády hrají fotbal, baví je stavět bunkry a umí lézt po stromech.

Tátové umí skvěle malovat na obličej, zvládnou piruetu a nevadí jim že se třpytky dostanou úplně všude. Nikdo neumí dostat žvýkačku z dlouhých vlasů líp než tátové!

Průzkum ukazuje, že 83 % českých tatínků považuje za důležité své dcery naučit, že být laskavá a statečná je důležitější než být hezká a pokud jde o posilování sebevědomí, 61 % tatínků říká svým dcerám, že se ve svých životech mohou stát čímkoliv budou chtít, od princezny po prezidentku.

Otcové pomáhají svým dcerám se připravit na budoucnost, 73 % si myslí, že sebedůvěra je pro jejich dcery jednou z nejdůležitějších životních schopností, které je mohou naučit, zatímco 77 % se snaží své dcery vést k praktickým dovednostem.

BB_DadsWhoPlay17_ProductionStill_03

Rozvoj představivosti je klíčový pro čtvrtinu otců, kteří věří, že hra s panenkami posiluje představivost jejich dcer.

75 % tatínků vnímá dobu strávenou hraním jako důležitou pro rozvoj sebeuvědomění a čas strávený ve vysněném světě jejich dcer vidí jako investici do jejich skutečného života – přičemž 64 % tatínků si přeje, aby mohli věnovat více času hrám se svými dcerami.

Nechat ji, ať se učí se ze svých chyb, seznámit ji s hodnotou peněz již v raném věku a povzbuzovat její statečnost, to vše patří mezi „životní lekce“, které se tátové pokouší předat svým holčičkám.

Vědci zjistili, že pro 9 z 10 tatínků je nanejvýš důležité, podporovat své dcery tak, aby se z nich staly silné mladé ženy.

BB_DadsWhoPlay17_ProductionStill_02

Není to zdaleka vždy tak, že maminky holčičkám pletou culíčky a oblékají jim panenky a tatínci holčičky učí hrát fotbal a šplhat po stromech, ale každý člověk má trochu jiné postoje, zájmy i smysl pro humor a holčičky se učí této pestrosti díky tomu, že se zapojují oba rodiče. Tatínci mají navíc exkluzivní postavení v očích dcer, což popsal již Freud. Pokud se tatínek chápe pouze jako živitel a někdo, kdo má svůj vlastní program, případně upřednostňuje potomky mužského pohlaví co do společně stráveného času, dítě je o mnoho ochuzeno. Psychologové potvdili, že dívky, jež mají od útlého dětství, milující, komunikativní a podpůrné vztahy se svými tatínky, ve svém pozdějším životě daleko méně trpí nedostatkem sebevědomí a sebeúcty. Když se na to podíváme z druhé strany, i tatínek, který díky hraní se svými dcerami pronikne trochu do ženského světa, si může rozšířit obzory, prohloubit emoční inteligenci a lépe chápat ženský svět, což může zužitkovat v manželství. Dávno pominuly doby filmu S tebou mě baví svět a trávit čas s dcerami je cool! –říká paní doktorka Bachová

Isabel Ferrer, marketingová ředitelka Barbie EMEA, pokračuje: „Velká část úlohy role táty je podpořit své dcery v jejich sebejistotě, nápaditosti a uvědomění.“

Celosvětový výzkum ukazuje, jak neocenitelnou investicí pro skutečný život je čas strávený ve světě fantazie a jak důležitý je rozvoj vztahu otce a dcery pro další generace dívek, které zažijí neuvěřitelný pocit svobody a nepřeberných možností.

20 VĚCÍ, KTERÉ ČEŠTÍ TATÍNKOVÉ MAJÍCÍ DCERY VÍ A UMÍ

 1. Co je to pirueta
 2. Jaké věci v domě mohou posloužit jako mikrofon velké popové hvězdy
 3. Jak plést copánky
 4. Jak si hrát s panenkami
 5. Jak jezdit na kolečkových bruslích
 6. Jak bruslit na ledě
 7. Jak důležité je umět věci barevně sladit
 8. Jak nejlépe pohladit a pomazlit
 9. Jak říct jemně „ne“, když ho požádá, aby se s ní oženil
 10. Jak zahnat noční můru
 11. Jak ji dát najevo, že je výjimečná
 12. Jak s ní tančit, když stojí na jeho nohách
 13. Holky také hrají fotbal
 14. Třpytky se dostanou úplně všude
 15. I holky jsou rády špinavé
 16. I holky chtějí umět stavět bunkry a lézt po stromech
 17. Jak tancovat
 18. Jak namalovat obličej
 19. Jak udělat hvězdu
 20. Jak vytáhnout žvýkačku z dlouhých vlasů