Boty jsou vizitka, důvěřujte tedy klasice

IMG_6759

V moři obuvnických stylů jsou největší perlou formální boty, ať už ty s uzavřeným (oxfordky), nebo s otevřeným šněrováním (derby).

Staré heslo praví, že boty jsou naší vizitkou číslo jedna. A platí pořád. Pokud máte na nohou kvalitní obutí, život se vám určitě odvděčí jak u zkoumavého obchodního partnera, tak i u té sexy blondýny protahující se u baru.

Stejně jako v celé oblasti pánské módy, tak i v obuvi dnes probíhá malá revoluce. Muži znova kupují ručně šité boty tradičních anglických značek, které ještě nedávno stály před bankrotem. A z modelů tenisek se stávají sběratelské kousky, které se draží na eBayi jako umělecké artefakty.

botyKlasik

  1. Maximo, 5990 Kč
  2. Salamander, 6990 Kč
  3. Hugo Boss, 8990 Kč

Jak pečovat o obuv

LAVART_FINAL_B0006895

Erik Martin Lawart ze salonu luxusní obuvi Lawart radí, jak udržet boty v ideálním stavu:

V základu se obuv rozděluje podle druhu kůže na lesklou, hladkou a na semiš či na broušené typy, např. nubuk nebo nuval. Oba typy je třeba někdy umýt, stačí po vložení napínáků omýt vlažnou vodou měkkým kartáčem a lze použít kvalitní jádrové mýdlo.

Po oschnutí:

Lesklé usně leštíme a vyživujeme tvrdými krémy v kombinaci s měkkými, tvrdé krémy jsou většinou v plechové krabičce, měkké v skleněných (např. Burgol, Saphir, Kiwi). Je třeba, aby obsahovaly karnaubský vosk. Jinak nefungují. Pozor na samolešticí chemikálie, ty nejsou vhodné. Krém se nanáší hadříkem a finálně leští v kombinaci s vodou, nejlépe dámskou punčochou. Krémují se i hrany podrážek. To chce cvik nebo osobní kurz.

Semiše a nubuky se po oschnutí nastříkají nebo natřou k tomu určenými přípravky, k dostání běžně v lepší obuvi.

Dále je třeba věnovat pozornost podrážce a podpatku a zavčas je nechat vyměnit.

IMG_6759

2x Radek Zachariáš, zakázkový švec, Zacharias.cz

Proč si nechat zhotovit boty na zakázku

Dává vám to možnost ovlivnit jejich vzhled a další vlastnosti. Navíc se můžete o vašem výrobku dozvědět spoustu informací a získat tak k němu osobnější vztah. Začnete si více vážit lidské práce a naučíte se lépe rozeznávat kvalitu. Proto ručně šitou obuv na míru doporučuji.

Které boty vám nesmí chybět

Podle mého názoru by v botníku každého muže měl být alespoň jeden pár kvalitních kožených polobotek konzervativního tvaru v černé barvě s koženou podešví. Já osobně pak ještě potřebuji několik dalších párů v různých barvách, dále alespoň jedny polobotky s pryžovou podešví do vlhkého počasí. Potom minimálně dva páry kotníkových bot, které nosím v zimě.

Foto: archiv, Bára Prášilová, Petr Hricko