Český design nespí

ghjur

Můžete se o tom přesvědčit v showroomu Qubus + Křehký
v Rámové ulici v Praze 1, kde na vás čekají dva nové objekty
od Jakuba Berdycha.

Už názvy novinek vás zaujmou – policový systém se zakomponovanou lampou či vázou nese jméno Všechno, co chceš a svítidlo Hermetik odkazuje svým názvem k designérově inspiraci. On sám o něm říká: „Světelný objekt Hermetik je nočním lesem z tmavého hutního skla osvětlený měsícem, nad nímž dlí měděný sluneční kotouč. Svítidlo je inspirováno hermetickou filozofií, jejímž základem je provázanost přírody a vesmíru, kde všechny částice mají společný prvek – světlo (slunce). Velkou inspirací pro mě byla také krajina a lesy Lužických hor, kde mám ateliér.“

Všechno, co chceš zase odkazuje na v Česku tak oblíbený fenomén sběratelství. „Jako by se sběratel rozhlédl a bez rozmyslu poskládal artefakty na sebe…“ Jakub Berdych na dvojici nábytkových kousků použil vedle oblíbeného skla tentokrát i další materiály, jako jsou kov a dřevo.
Pro dnes již slavnou českou značku navrhl její zakladatel novinky tak, aby je stihl prezentovat na naší největší přehlídce designu, podzimním Designbloku. Už tam zaujaly porotu a byly nominovány hned na dvě ceny – Nejlepší nový nábytek a Nejlepší kolekce bytových doplňků. Pak putovaly přes Jablonec nad Nisou, kde byly vystaveny v rámci výstavy Qubus 13th v galerii N, až se konečně dostaly do svého domovského showroomu, kam se na ně můžete zajít podívat. A nejen podívat. Můžete si tyto originální kousky zakoupit a udělat tak radost buď sobě, nebo potěšit někoho blízkého ne zcela běžným dárkem.

IMG_3749
Všechno, co chceš aneb lampa s policí a další Berdychovy zázraky

Jakub Berdych otevřel obchod s designem pod názvem Qubus už v roce 2002 s myšlenkou vytvořit nestandardní místo, prezentující český současný a konceptuální design. Ve stejném roce založil s Maximem Velčovským Qubus Design Studio, pod jehož značkou dodnes vzniká řada děl, která nesou specifický rukopis a ve vašem obýváku se stanou nepřehlédnutelným solitérem. Mezi ně určitě patří i Hermetik a Všechno, co chceš – umělecká díla, která jsou zároveň funkčním kusem nábytku.

Text: Markéta Růžičková, foto: archiv