(cestování) 5 levných alpských středisek, která neznáte, ale měli byste

3_monte bondone (3)

Máme pro vás tip na lyžařské areály, které vás budou bavit, často vyjdou levněji než Krkonoše a nabízejí spoustu zábavy i mimo sjezdovky. Neseďte tedy doma a vyrazte do Alp! Sněhu je všude fůra a sezona bude letos extrémně dlouhá.

1.

V březnu skipas zdarma: Bergeralm (Rakousko)

Do rakouského střediska Bergerlam v údolí Wipttal vám doporučujeme vyrazit mezi 11. a 31. březnem. V tu dobu tady totiž probíhá akce 1 + 1 skipas zdarma (více na www.skipas-zdarma.cz). A co si tady „zadarmo“ lze užít? Každopádně hodně zábavy, včetně té adrenalinové. Třeba jeden z nejstrmějších sjezdů rakouských Alp, sjezdovku Manni Pranger, pojmenovanou po tyrolském mistru světa ve slalomu z roku 2009. Nebo kilometrovou neupravovanou „skiroute“. Zaplesá tady i srdce milovníků nočního lyžování, neboť středy, pátky a soboty se středisko od 18.30 do 21.30 proměňuje v jednu z největších uměle osvětlených lyžařských oblastí Evropy. Panoramatické výhledy si pak nejlépe užijete na snídani v Bergeralm Panorama Restaurantu na střední stanici lanovky, odkud můžete vyrazit na neposkvrněný manšestr, nebo na některé z upravovaných běžeckých tras, kterých se tady klikatí 100 kilometrů a některé z nich jsou také v noci osvětlené. 

Momentální výška sněhu: až 165 cm

Počet vleků a lanovek: 5

Délka sjezdovek: modré – 9 km, červené – 10 km a černé – 9 km

 

1_bergeralm

 

2.

Biatlon, paragliding i jízda v boulích: Hochkössen (Rakousko)

V oblasti Kaiserwinkel hned na začátku rakouských Alp si můžete nazout běžky, hodit malorážku přes rameno a zkusit si ufunění z běžkování trefit terč. Když se sejdou alespoň 4 zájemci, do poloviny března se ve středisku Hochkössen, respektive na běžkařských tratích pod ním, nabízí možnost si za 21 eur „zaběhnout“ biatlon. Pokud vás ale víc lákají zasněžené svahy, dáte o necelou polovinu víc za celodenní permici (40,50 eur), za kterou si užijete nejen modré sjezdovky s vyhlídkou do údolí, ale i slalomový svah, nebo neupravený svah boulový. Jinak je středisko poblíž jezera Walchsee vyhledávané rodinami s dětmi (areál nabízí několik ski „školiček“) i milovníky vzdušných sportů. Díky příznivé termice se tu létá v balónech a na paraglidech. V lednu tu jsou velké balónové závody a tandemový paragliding si můžete vyzkoušet po celou sezonu. Zaplatíte za něj od 90 eur.

Momentální výška sněhu: až 350 cm

Počet vleků a lanovek: 12

Délka sjezdovek: modré – 10 km, červené – 9 km a černé – 3 km

 

2_bezkovani u jezera Walchsee

3.

Nejhezčí sjezdovka v celém Trentinu: Monte Bondone (Itálie)

Monte Bondone je středisko, které se při výběru zimních dovolených rozhodně nevyplatí opomenout. První vlek se tady rozjel už v roce 1934. Historie města, nad nímž se svahy protkané sjezdovkami tyčí, však sahá už do 5 století př. n. l. Jde o slavné město Trento (Trident), metropoli oblasti Trentino. Na své si tu proto přijdou nejen milovníci lyžování, ale též historie. A jak jedni, tak druzí si oblast pochvalují kvůli kvalitnímu, nepříliš drahému ubytování a pohodlné cestě. Téměř celých 725 kilometrů z Prahy sem pojedete po dálnici, jen posledních 15 km až k městečku Vaneze, kde středisko leží, se klikatí po místních okreskách. A o jakéže sjezdovce se mluví jako o té nejhezčí v celé oblasti Trentina? Je to členitá Gran Pista, která měří přes 3 kilometry a sklon svahu má v průměru 38 %. Tak se vsaďte s kamarády, kdo ji nejrychleji sjede až dolů. Ač patří Monte Bondone mezi menší alpská střediska a je jedním z nejstarších, dnes je skvěle vybavené nejen pohodlnými lanovkami, ale i zábavou pro snowboardisty a nehledě na značení, opravdu „modrá“ je tu jen jedna sjezdovka, takže se tady ani zdatní lyžaři nenudí. A ceny? Denní skipas stojí v hlavní sezoně 36 eur a od 11. 3. ještě o dvě eura méně.

Momentální výška sněhu: až 100 cm

Počet vleků a lanovek: 4

Délka sjezdovek: modré – 6,1 km, červené – 14,7 km a černé 1,2 km

3_monte bondone

 

4. 

Dlouhé sjezdovky a trénink norské reprezentace: Paganella (Itálie)

Další italské středisko Paganella, které leží přímo nad Brennerskou dálnicí, má o 13 km víc sjezdových tratí. Navíc si tu vzhledem k tomu, že od spodní stanice až nahoru překonáte převýšení 1100 metrů, můžete užít nečekaně dlouhé sjezdy. Skvěle upravené svahy jsou dost dobré i pro profesionály. Už několikrát hostila Paganella Evropský pohár ve sjezdovém lyžování a pravidelně tu trénuje norská reprezentace, takže je šance si tu v apres-ski baru dát pivo třeba s Akselem Lundem Svindalem, než se odebere do lyžařského důchodu. Díky rostoucí popularitě se středisko každý rok snaží pro své hosty nabídnout něco nového. Nedávno byl například v nedalekém Andalu otevřen Winter park, který nadchne svými bobovými dráhami a dalšími atrakcemi i ty děti, jež zimní radovánky považují spíš za trest než za odměnu.

Momentální výška sněhu: až 120 cm

Počet vleků a lanovek: 18

Délka sjezdovek: modré – 12,5 km, červené – 21,5 km a černé – 1,2 km

4_paganella

 

5. 

Vzpomínky na olympiádu v Grenoblu: Chamrousse (Francie)

Nakonec se přesuneme do Francie, konkrétně do střediska Chamrousse, které leží jen 30 kilometrů od Grenoblu. Proto se také stalo jedním z dějišť zimní olympiády v roce 1968, takže si tu můžete na 90 kilometrech sjezdovek vyzkoušet i ty, na kterých závodili tehdejší olympionici. Třeba čtyřkilometrovou černou Couloir de Casserousse, kde se jel sjezd mužů, ve kterém stejně jako v slalomu a obřím slalomu tehdy vyhrál fenomenální francouzský lyžař Jean-Claude Killy. Ale dnešní doba nabízí víc – freeridy mezi ostrůvky kleče, skvěle vybavený snowpark nebo boardercross. A mají tu také poněkud netradiční atrakce, např. od poloviny února do 5. března se mohou každou středu dopoledne nadšenci do umělého zasněžování dozvědět mezi sněžícími děly vše, na co se kdy chtěli zeptat. Stačí mít platný skipas, který stojí 35 eur na den. Nebo vás tu naučí jezdit na yooneru, což je obdoba skibobu s jednou lyží, pilotovat dron, ovládat auto na ledu, řídit skútr a dokonce se i potápět v zamrzlém jezeře. Vypadá to, že dnes se snad ani v lyžařském středisku nemusíte zdržovat lyžováním.

Momentální výška sněhu: až 220 cm

Počet vleků a lanovek: 15

Délka sjezdovek: zelené a modré – 45 km, červené – 35 km a černé – 10 km

5_chamrousse

 

text Markéta Růžičková