(cestovka) Tam, kde nemusíte řešit insta-filtry

19383F28-472B-4609-B46C-6E358D11648C

Rakouský Leogang je skvělé místo pro letní i zimní dovolenou. A pokud bydlíte ve správném hotelu, nebude vám ani vadit, když je venku hnusně a vám se nebude nikam chtít.

V rakouském Leogangu, uprostřed salzburských alp, jsem byl už jednou. V jedenácti letech, na lyžích s rodinou. Nikdy nezapomenu na ubytování v tehdy zapadlé vesnici. Ne, že by penzion byl nějak výrazně krásný, že by jídlo bylo tehdy tak výjimečné, že třicet let poté se mi po něm zdá. Ne. Pamatuji si, že na jednom ze záchodů měl domácí pod štosem novin a časáků o zemědělství schované magazíny s nahými ženy. Dodneška, když někdo zmíní městečko Leogang, probudí to mé prepubertální vzpomínky. Teď je patrně nahradí jiný zážitek.

Leogang, jak jsem ho znal jako dítě, se změnil z nevýznamného místa někde v Alpách v centrum pro zimní a letní dovolenou. Díky propojení lyžařského střediska se sousedním areálu Saalbach-Hinterglemm nyní patří k největším v Rakousku.

Tentokrát jsem se ale do Leogangu jel podívat na jaře, i když počasí tomu úplně neodpovídalo. Cestou nejdřív naší jízdu zpomalil skoro apokalyptický dešť, na místě jsme pak měli možnost jeden den zažít hory a krajinu pod asi pětimilimetrovou vrstvou sněhu, díky které Leogang vypadal jako těžce ve photoshopu přefiltrovaná fotka.

05450327-5BBB-4345-B160-771DF7213A92Moje žena před výlety na rakouský venkov ráda varuje před tendencí ke kýčovitému alpskému designu. Asi dvě stě metrů nad potokem Leoganger Aache se nachází hotel Puradies, který na první pohled působí jako jeden velký protiklad. Vizuálně doplňuje louku, na které před několika lety vyrostl, ale nenápadně. Je velký, ale komorní. Stylem navazuje přímo na rakouskou horskou architekturou, ale bez pro rakouský venkov typického alpského kýče. Balkony (které jsou na každém pokoji) zdobí dřevěné šprušle, které odkazují na tradiční alpskou architekturu, kde dřevěné tyče se používaly na sušení prádla či sena. Interiérovým highlightem jsou nepochybně spektakulární dřevěné schody, které spojují hotelový bar s chill-out lounge.

B2B2B082-F586-44BB-B626-39C99391C056Jinak se v celém komplexu střídají soukromí a transparentnost. Zatímco design pokojů a balkónů vám dá intimní pocit, že jste jako doma, v ostatních prostorách Puradiesu sázejí na výhled do krajiny. A nikde víc než v hodně velkoryse navrženém wellnessu. Každá ze čtyř saun disponuje obrovskými okny, skrz které jsme celé odpoledne pozorovali krajinu a do ni po sauně vstoupili. V Puradies nenajdete studenou sprchu nebo vanu s ledovou vodou, ale dveře před hotel k rybníčku, ve kterém jsme se při květnovém návratu zimy (přes den mělo sedm stupňů) hodně rychle zchladili. Kdo si dopřeje pokoj vyšší kategorie či jeden z chaletů, má na pokoji rovnou vlastní saunu.

Když je venku hnusně, je Puradies místem, kde vlastně vůbec nemusíte ven. Ale Leogang a severní vápencové Alpy stojí za to vytáhnout paty. Okolní hory v létě nabízí stovky kilometrů turistických stezek i cest pro cyklisty, včetně špičkových downhill-trailů. Ostatně, přímo v hotelu si můžete půjčit horské elektrokolo. Komu připadá sjezd na kole příliš pomalý, může si zkusit lanovku Flying Fox, ve které svištíte pověšený hlavou vpřed rychlostí až 130 km/h přes údolí.

ECB6B9AA-A48E-4B24-BB6F-A6C8A0E3F7E0Samostatný článek by si zasloužilo jídlo v Puradiesu. Jako best of stačí zmínit třeba snídaňový bufet, u kterého je výběr místního pečiva a chleba bohatší než Bill Gates. K pečivu výběr jogurtů, místní sýry, takřka všechno v bio kvalitě. A to v Rakousku znamená mnohem víc, než třeba u nás, jak jsem se dozvěděl z diskusi s místním farmářem, který si mi stěžoval na to, jak místní kontrolor už fakt neví, co by ještě od něj chtěl. Jako rodiče dost čerstvého miminka jsme samozřejmě ocenili snídaně startující v sedm hodin. Tedy, ocenili jsme také, že nám kromě dětské postýlky na pokoji připravili i speciální koš na použité pleny. Byla to jen jedna z mnoha ukázek toho, že v Puradies myslí na detaily, jakým je třeba speciální pokoje pro pejskaře.

Večeře v Puradies jsou kulinárním zážitkem, nový šéfkuchař vaří poctivé menu plné překvapení, jako je třeba ředkvičkový sorbet. Dokonalý je výběr domácího vína, především Grüner Veltliner z regionu Weinviertel v brandingu Puradiesu mi připomněl, jak těžké je sehnat v Čechách opravdový Veltliner.

C127E4DB-5442-4BDF-B15C-F1A8DDF54503Další samostatný článek v lifestylovém časopise pro muže by si zasloužil spolumajitel Puradiesu Michael Madreiter, který je chodící fashion manuál pro moderní countryside styl. Michaela můžete v hotelu potkat poměrně často, rád se baví s hosty třeba o tom, proč vyměnil život ve Vídni a kariéru v poradenské společnosti za návrat do rodné vesnice a život hoteliéra. Michael vám třeba také poví, co dnes musíte všechno zajistit, abyste měli opravdu dobrý personál. Ten je v Puradiesu nadprůměrně dobrý. Pokud máte k tomu miminko, stane se vám klidně, že nadšená servírka si ho na chvilku půjčí, a vy se můžete v klidu nasnídat.

www.puradies.com

Text a foto: Jan Krčmář