(cestovka) Vlakem do multikulturního Lince

Pojďme si na rovinu říct, že jít s davem a cestovat do profláknutých metropolí je už trochu nuda. Pokud tomu stále holdujete, je na čase skončit a začít objevovat novodobá multikulturní města, jako je třeba právě Linz. Tak #visitAustria!

Pražáci nasednou na hlavním nádraží na vlak, a za krásné čtyři hodinky je České dráhy dopraví přímo do hornorakouského města kultury – paráda. Linz není nijak obrovské město, a navíc tam skvěle funguje hromadná doprava. Ubytovávat se tedy nemusíte nutně v centru, i když to samozřejmě má své výhody (především pro ty nejpohodlnější z vás).

Město Linz aktuálně intenzivně pracuje na tom, aby do města přilákal turisty ze všech koutů Evropy i světa, přičemž průvodci tvrdí, že je při větším počtu návštěvníků připraven plně rozjet službu AirBnB, která zatím lokálně nemá velký význam.

A když už tam budete, co rozhodně nesmíte vynechat? Tak jednak to jsou procházky samotným městem a jeho malými uličkami, kde snadno ztratíte pojem o čase, v létě rozhodně doporučujeme zchladit se u místího Eisdealera, podívat se na minimálně jednu z vyhlídek na město, a v neposlední řadě strávit aspoň jeden večer na kouzelném místě u řeky, kde se schází mladí lidé z celého města, míchají se národnosti, kultury a je velká radost zažít jak to vlastně skvěle funguje.

Naprosto dokonalý výběr současného umění pak nabízí galerie Lentos na břehu Dunaje, která mimochodem zahrnuje i skvělou restauraci, nebo moderní budova Ars Electronics, kde nezažijete současnost, ale dokonce budoucnost světa komunikačních technologií!

Každopádně pokud už máte kultury a spěchu ve městě po krk, místní katedrála Neue Dom nabízí za „symbolických“ 800 eur týdenní poustevnický pobyt vysoko ve své věži. Mluvili jsme s člověkem, který ten pobyt dal, a to ještě naschvál mezi vánočními svátky. Prý je to pecka, mít klid a vánoční shon sledovat z výšky. Této služby využívají údajně hlavně špičkoví manažeři a lidé na vysokých, psychicky náročných pozicích. Tak kam vyrazíte na letní dovolenou?

Text: Simona Redlipska