(cestovka) Zážitek pro graffiti nadšence!

mural

Je léto a to s sebou nese chuť cestovat a výletovat. Udělejte si hezký víkend a zajeďte si do nedalekého Linze, kulturního města v Horním Rakousku a #visitAustria zase trochu jinak, než lyžováním v Alpách.

Kultura spojena především s moderním uměním v rakouském Linci jen vzkvéká a vy můžete být u toho. Kromě moderních galerií, novodobých staveb napojených na historickou část města a neustálého představování mladých umělců a uměleckých směrů, město také využívá svůj rozsáhlý přístav. K čemu? Právě k představení kontroverzního malování spreji – mural a graffiti.

Oficiální název objektu Mural Harbor napovídá tomu, že pokud se zajímáte o tento druh umění, který je často spojován s vandalismem, tady se vám bude líbit. Při výkladu iniciátora tohoto projektu Leonharda Grubera, jenž vás provede celým přístavem u Dunaje, zřejmě zabřednete do diskuse, kterou nakonec budete muset krotit kvůli nedostatku času.

Nebo taky kvůli tomu, že se budete muset soustředit na svůj závěrečný výtvor. Pro ty z vás, kteří jste v mladých letech rebelsky experimentovali s graffiti, to bude nostalgický návrat do dob, které jsou dávno pryč a pro graffiti nepolíbené věc nová, která jim dost možná učaruje, minimálně ale zanechá na dlouho krásnou vzpomínku.

Podle nás je klíč k získání si nějaké fanouškovské základny hlavně interakce. Tak ta přesně v Mural Harbor nechybí, a proto jde tenhle projekt pořád nahoru. Vítá v přístavu čím dál více streetartových umělců z celého světa a nechává ho jimi krášlit.

Já osobně jsem prohlídku absolvovala a byla jsem nadšená z informací, který nám Leonhard poskytl a pak hlavně tedy z toho, že jsem si sama prožila svou kreativní chvilku a malovala.

Doporučuji! Mural Harbor najdete na adrese Industriezeile 40, 4020 Linz, nebo se můžete podívat na webové stránky www.muralharbor.at. A do Lince se dostanete třeba vlakem, z Prahy jste tam úplně v pohodě za čtyři hodiny.

Text: Simona Redlipska