Čistá hra obránce Bohemky Radka Šírla

EFEB2894

Je jedno, jakému klubu fandíte. Ale musíte uznat, že nejlepší chorea mají příznivci pražských Bohemians. Na fotbal moc nechodím, ale když jsem byl na zápase klokanů s letenskými sparťany, fanoušci zelenobílých měli co do vtipu jasnou převahu. Na hřišti to vypadalo už trošku jinak.

Je slunečné květnové odpoledne a malý útulný stadion ve vršovickém Ďolíčku je prázdný. Kolem fotbalového svatostánku neslyšně bublá Botič. Na tribuně, kde obvykle vře bohemácký kotel, se skvěje nápis – Ďolíček nedáme. Jasná odpověď vršovických patriotů na otázky kolem sporné budoucnosti historického stadionu.

EFEB2733
bomber, Gas, 3990 Kč košile, Napapijri, 1750 Kč šortky, Napapijri, 1890 Kč zrcadlovky, Asos (stylistovy vlastní) ponožky, Topman, 149 Kč sneakers, Nike, info o ceně v obchodě

Dva kustodi rozvážně upravují trávník a na hlavní tribuně se odehrává naše focení s obráncem klokanů Radkem Šírlem.

Radek se k focení staví jako opravdový profík. Do outfitů našeho geniálního stylisty Stana, který umí sladit i nezkombinovatelné, vklouzává s naprostým přehledem a focení si užívá. Přitom k oblékání má spíš neutrální vztah. „Od oblečení vyžaduju, aby bylo hlavně pohodlné. Čím jsem starší, tím je pro mě pohodlí důležitější.“ To však neznamená, že by nesledoval poslední trendy. „Samozřejmě se snažím, abych se oblékal v souladu s dobou. Jediné, v čem si moc nevěřím, je kombinování, takže jsem ve výběru spíš konzervativní,“ přiznává Radek. Ptám se ho, jestli mu někdo s výběrem oblečení pomáhá. Co třeba stylista? „Většinou mi oblečení vybírá přítelkyně. Ale stylistovi se určitě nebráním, naopak.“ Radek svůj styl popisuje jako sportovně elegantní. V jeho případě to znamená, že si vezme sako a k němu klidně joggingové kalhoty. „Mám rád věci od Dieselu. Koupil jsem si tam dvoje džíny, které mají střih jako tepláky. Když si vybírám, co si vzít na sebe, nejdřív na sebe hodím normální džíny, ale pak je vždycky vyměním za tyhle,“ doplňuje s úsměvem Radek.

EFEB2857
sako, E. Formicola, Uomo Napoletano, 34 200 Kč košile, Item, 1850 Kč kalhoty, Gas, 2990 Kč boty, Superdry, info o ceně v obchodě

Oblečení momentálně většinou shání po Praze. Ale v době, kdy hrával za Zenit Petrohrad, se kterým vyhrál v ročníku 2007/8 Pohár UEFA i Superpohár, často nakupoval v zahraničí, nejraději prý ve Španělsku. Stylista Stan a maskérka Lucie mu oblečení, ve kterém na focení přišel, chválí.

Zajímá nás, čím to je, že nemá žádné tetování. Každý fotbalista má přece tetování. „Asi jsem moc staromódní. Nikdy mě to vyloženě nelákalo, ani náušnici jsem neměl,“ baví se Radek.

EFEB2697
sako, Boglioli, Uomo Napoletano, 23 290 Kč tričko, Aeronautica Militare, 1099 Kč šortky, Superdry, 1650 Kč

Je jasné, že když se fotbalu věnujete na takové úrovni jako Radek, na jiné věci vám nezbývá moc času. Když se ho ptám, jak nejradši relaxuje, odpověď je jasná – zase sportem. A co na pivko, to k fotbalu přece taky patří, ne? „Jasně, s klukama chodíme na tankovou plzeň do nedaleké hospody Na Pláni.“ Na moji poznámku, zda ví, že majitel restaurace je zapřisáhlým slávistou, se jenom usmívá. Tak jako po celou dobu focení, kdy ho nutíme vzpírat činku, zdvihat medicinbal a na ramenou tahat kolo do té doby, než je fotograf spokojený. To je snad horší než fotbalový trénink, ne? „To jo,“ směje se Radek. Ale pak vážněji dodává: „Ba ne, tréninky jsou fakt něco jinýho.“ Není důvod mu nevěřit.

EFEB2800
kožená bunda, Superdry, 8250 Kč košile, Gas, 2390 Kč tričko, Item, 850 Kč kalhoty, Lee, 2199 Kč

(titulní fotografie: džíska, Levis, 2499 Kč, nátělník, Item, 850 Kč, klobouk, Tonak /stylistův vlastní/)

Foto: Tomáš Lébr, Styling: Stan Steiner, Text: Tomáš Otta