Co jste o sexu ani vědět nechtěli…

profimedia-0224653260

Vzhled muže není důležitý? Ženy lžou

Ženy s oblibou říkají, že atraktivní zevnějšek pro ně není při výběru partnera rozhodující. Muži klidně přiznají opak. Nedávný výzkum publikovaný Americkou psychologickou asociací dokazuje, že když se odhlédne od sebehodnocení a začnou se měřit skutečné reakce, není rozdíl mezi pohlavími nijak dramatický. Ideálem žen je dlouhodobý vztah s laskavým, spolehlivým a citlivým partnerem, mnohem častěji však podléhají drzým svůdníkům. Lidský mozek je naprogramován tak, že okamžitý zisk se jeví většinou lákavěji než vyšší zisk v budoucnu. „Stovka na ruku“ je prostě více než stovka v bance na termínovaný úrok.

 Svůdníci a pantofláři

Co se týče párovacích strategií, muži se dají v podstatě rozdělit do dvou skupin. Té první bychom mohli říkat „svůdníci“. Jejich cílem jsou krátkodobé vztahy s větším počtem sexuálních partnerů. Svůdníci jsou obvykle fyzicky atraktivní a sociálně dominantní, bývají též manipulativní, nevěrní a narcističtí. Jejich protipólem jsou „pantofláři“, kteří cílí na dlouhodobější vztahy s oddanými protějšky. Bývají méně charismatičtí a dominantní, ale zase pozornější a věrnější. „Členství“ v jedné ze skupin nemusí být „doživotní“, přechody jsou časté. Nezřídka můžeme například sledovat přerod neohrabaných podivínů ve svůdníky poté, co získají sebevědomí a vylepší vzhled, či stárnoucích svůdníků v pantofláře, když jim klesne hladina testosteronu, naroste břicho a „zfotrovatí“.

 Všímaví muži nejsou zrovna „sexy“

Izraelská výzkumnice Gurit Birnbaumová nedávno podnikla experiment, když skupinu mužů i žen nechala komunikovat on-line s potenciálními partnery a zkoumala, jak hodnotí všímavost svých protějšků. Učinila zajímavý závěr – muži zvýšenou pozornost neznámé ženy ke svým potřebám považovali za velmi „ženskou“ vlastnost, ženy na totéž u neznámého muže hleděly s podezřením. Účastníci volili mezi předem zformulovanými odpověďmi jako „Musíš mít za sebou velmi složité období“ (tzv. všímavá odpověď) a „To nezní tak špatně“ (tzv. nevšímavá odpověď). První odpověď při rozhovoru s mužem ženy považovaly skoro bez výjimky za falešnou a okamžitě se u nich aktivovala obezřetnost. Zatímco tentýž projev zájmu o druhé pohlaví přitažlivost žen v očích mužů zvyšuje, ženy toto chování označují za „nevhodné“ a „manipulativní“. Jiné v něm vidí dokonce nedostatek originality a všímavé muže hodnotí jako „zoufalé“. Zde je možná odpověď na letitou otázku, proč to „hodní kluci“ u žen nemají snadné a často jim vypálí rybník nějaký „prevít“.

Text: Luboš Heger