Co s nevhodným dárkem?

obr

Vánoce už jsou letos za vámi – stresy s nákupem vánočních dárků, pečením cukroví a úklidem bytu zase čekají napřesrok. Obchody i e-shopy teď lákají na povánoční slevy a dokonce i na výměnu nepoužitého zboží za jiné anebo rovnou za peníze.

I když pořekadlo praví: darovanému koni na zuby nekoukej, pokud se letos Ježíšek netrefil do vašeho vkusu, dnes už není žádný problém nevhodný dárek vyměnit či vrátit. V článku vám poradíme jak (bez újmy) na to.

V první řadě je důležité zjistit, jestli byl dárek koupený přes e-shop nebo v obchodě. Ano, je hloupé ptát se přímo dárce na jméno obchodu, visačka obvykle napoví. O to horší je získat účtenku – budete však muset s pravdou ven. Přece jen je to méně bolestivé, než si nechat zboží, které se vám nelíbí.

Je-li zboží z e-shopu, je to dobrá zpráva. Ze zákona máte garantovanou dvoutýdenní lhůtu, do kdy můžete nepoškozený dárek vrátit bez udání důvodu. Nárok máte jak na uhrazení plné výše ceny, tak i na poštovné a balné, pokud jste za ně zaplatili. Špatná zpráva je, že na výměnu zboží z kamenných obchodů nemáte ze zákona žádné právo. Ale nezoufejte, prodejci jak z e-shopů, tak z kamenných prodejen jsou o Vánocích shovívaví a svým zákazníkům vychází vstříc v podobě prodloužených lhůt na výměnu či vrácení zboží.

2. Informace o výměně

S informací o původu dárku se potom už můžete jednoduše pustit do průzkumu daného zařízení a zjistit si možnosti případné výměny. Obchody musí mít všechny potřebné údaje na svém webu, info o speciálních vánočních lhůtách na výměnu může být případně uvedeno i na zadní straně účtenky.

obr2
Málokdo se uchýlí k extrémnímu řešení, jímž dá kreativním způsobem zřetelně najevo, co si opravdu přál…

Než vyrazíte do akce, připravte se o moment nepříjemného překvapení a zjistěte si, za přesně jakých podmínek e-shop či obchod nabízí výměnu. Jaká je lhůta? Vymění zboží za zboží ve stejné ceně? Vrátí peníze? Jak je to s doručením, pokud je třeba produkt zaslat na adresu e-shopu? Ať už jde však o jakýkoliv druh zboží, pokuste se zachovat originální obal, aby bylo jasné, že jste výrobek nepoužili.

3. Směle do akce

Nevhodný dárek se hodí začít řešit co nejdříve po uplynutí vánočních svátků. O letních prázdninách se s vámi už nikdo nebude bavit. Připravte se však na slevové šílenství. Leden a únor jsou měsíce slev. Pokud je třeba vrátit dárek osobně, vybavte se pevnými nervy na fronty strávené u pokladny. Pamatujte, že po vrácení zboží ze zákona čekáte maximálně měsíc, než vám přijdou peníze zpět.

TIP REDAKCE

Při dalším objednávání dárků pro své blízké zkuste využít aplikaci DPD Kurýr. Nabízí upřesnění doby doručení na jednu hodinu a navíc můžete sledovat kurýra v reálném čase na mapě, než s balíčkem dorazí k vám. Nezapomeňte vyplnit také záložní adresu, třeba u vašeho souseda, pokud byste náhodou nebyli doma.