Cool Money

sas_8796macenauer-final

Bankéř nemusí být usedlý. Mluvčí UniCredit Bank a expert na pánskou módu Leo Macenauer vám ukážou, že v detailu je síla.

sas_8784macenauer-final

sas_8910macenauer-final
„Každý oblek díky kombinaci košil a kravat může pokaždé působit jinak. Je dobré vyzkoušet několik různých kravat. Tady zkoušíme vizuálně velice silnou kravatu se vzorem paisley.“

S manažerem Petrem Plockem jsme probírali, jak poradit byznysmenům. Začal bych u obleků jako celku. Zatímco u košil je již jistým standardem i v Česku, že si je pánové nechávají šít na míru, u obleků si na tento trend lidé stále ještě zvykají. Co se týče košil, vybrat si můžete z množství salonů, které nabízejí látky od domácích výrobců až po ty zahraniční – konkrétně od bavlny přes len až po příměsi s hedvábím. U obleku je pak důležité vyhnout se při volbě materiálu polyesterům.

sas_8933macenauer-final
„Oxfordky jsou považovány za klasičtější a formálnější obuv a nabízí se, že budou výborně doplňovat outfit do banky nebo do korporátních prostor, kde potřebujete působit důstojně. Nejlepší zkušenost mám s butikem Classic Shoes na Újezdě, kde nabízejí třeba tyto rámově šité hnědé oxfordky typu full brouge od Church’s.“

U nás je trend nenosit kravatu, ale já tvrdím, že kravata je nedílnou součástí každého formálního obleku a různými kombinacemi košil a kravat můžete ze stejného obleku udělat pokaždé jiný outfit. A pokud vyznáváte „casual fridays“, doporučuji jemný kašmírový svetr.

Další věc, která vymizela z pánského šatníku, je vesta. Samostatně bez saka, ale i jako součást obleku může díky nejrůznějším možnostem docela oživit jinak konzervativní vzhled. Správná vesta by měla svým spodním krajem zakrývat opasek kalhot.

sas_8950macenauer-final
„Na obrázku je vidět uvázaná kravata s uzlem four-in-hand. Povšimněte si záhybu pod uzlem. Dotváří zajímavý a dynamičtější vzhled kravaty. Docílíme jej tak, že před posledním dotažením kravaty do uzlu vložíme ukazováček a dvěma prsty kravatu zmáčkneme, potom už jen uzel dotáhneme a výsledek je na světě. Povšimněte si také kapesníčku. Muži na něj často zapomínají, přitom i díky němu se mohou velmi výrazně odlišit od průměrného, výrazného oblékání. Zde je zajímavé vidět, jak působí vzor na kravatě s kapesníčkem stejného vzoru, jen s reverzně vytkávanými barvami. Manžetové knoflíčky už jen podtrhnou velmi formální vzhled celkového outfitu.“

Svrchník oblek povýší

Během konzultace jsme se s Petrem Plockem bavili rovněž o botách, které jsou v rámci outfitu jedním ze stavebních prvků a mohou dokonale padnoucí oblek povýšit do jiné ligy. Kabáty a svrchníky jsou další kapitolou, ve které mohou muži často udělat krok vedle. Není třeba experimentovat a snažit se na oblek dávat bundy či jiné sportovní neelegantní kousky z šatníku, které jsou určeny k jiným příležitostem.

sas_8811macenauer-final
„Díváme se na vzorníky aktuálních kolekcí zimních materiálů, ze kterých se dají šít separátní saka, kabáty, ale i obleky určené pro zimní období. Zde je k vidění výběr od italského výrobce, jehož látky se vyznačují přirozeným, velmi hladkým omakem. Jsou k výběru všemožné, tedy i méně tradiční vzory, které u nás v České republice nejsou normálně k dostání, protože působí až moc extravagantně. Dají se ovšem vybrat i takové látky, které jsou velmi kvalitní a budete se velmi příjemně cítit, ale nebudete na sebe příliš okázalým vzhledem upozorňovat.“

Mám následující radu. Vyzkoušejte dokonale padnoucí oblek, doplňte jej o kravatu, kapesníček (klidně v kapse od kabátu), vypasovaný kabát se skrytým zapínáním tak, aby působil decentně, a k tomu si vezměte velice tenkou spisovku. Budete sami se sebou při pohledu do zrcadla spokojenější, dodá to sebevědomí do dalších jednání.

sas_8902macenauer-final
Petr Plocek (vlevo) a Leo Macenauer