CS rap je dál, než si myslíš

Snímek obrazovky 2017-11-21 v 15.52.44

Minulý pátek, na výročí Sametové revoluce, se kromě oslav rozprostřených snad po celé Praze konalo ještě několik kvalitních akcí. Například v Karlíně to rozjeli Hurts a po stagi v SaSaZu se zase proháněl slovenský raper Separ s mnoha svými hosty – u příležitosti křtu nové desky Pancier.

Separ se dá v dlouhodobém časovém horizontu nazvat kontroverzní a problematickou rapovou a grafiti postavičkou. Odbila půlnoc a Separko byl hned zase o rok starší. Čerstvě jednatřicetiletý kmet (Michael Kmeť vlastním jménem) podal obdivuhodný a naprosto seriozní výkon. Důkazem toho budiž vyprodaný klub a fakt, že při jeho otázce „baví vás tento koncert za který jste si zaplatili?“ se hala v pražské tržnici otřásala v základech. Na rovinu, album s názvem Pancier je nabité pravdou, láskou (křtilo se 17. listopadu, náhoda?) a naprosto skvělým základem pro mladý floutky, kteří se ve svém období vzdoru řídí pouze a jen rapovými texty. Je fajn, že dneska rapeři nabízí kvalitní inspiraci, jak dobře žít a nechovat se jako kokot. Separova kultovka ‚Tepláky‘, ale i tracky od jiných interpretů, byť nejsou o ničem jiným než o zeleným, samozřejmě pořád žijí a rozhodně bych nad nimi neohrnovala nos. Možná totiž, kdyby zrovna Separ, nebo kdokoli jinej neměli za sebou tohle všechno, nebyli by dneska tak na výsluní.

V SaSaZu mimo jiné předskočili třeba Nerieš – dva mladí kluci ze Slovenska, kteří ukazují svými parádně rytmickými texty něco podobného, co maji v názvu. Totiž – jak se z toho neposrat. To je jedno z čeho. A ještě absurditu mladých životů v dnešní době („čakáme že dosiahneme na Mesiac, 4 vzťahy vystriedame za mesiac“). Taky dobrý!

Když už je řeč o uplynulém týdnu, žena regulérně největšího průkopníka kvalitního rapu u nás, Vladimíra 518, mu porodila už druhou dceru. Gratulace je na místě, a to i přesto, že se rozhodli pojmenovat potomka Frída… Začínám přemýšlet o tom, že koloběh života je fakt neúprosnej, a že nechtít děti a žít striktně bez nich celej život ‚na punk‘ asi už není trendy. Útěchou všem může být, že „když chceš, můžeš“ (moje oblíbená věta via Tomáš Baťa), což taky znamená, že se snahou a pílí jde leccos zvládnout a nemusíš si vybírat to či ono, pokud si věříš, že zvládneš obojí.

A ačkoliv to stále část společnosti bude pobuřovat, život s dětmi rozhodně nekončí, a naopak asi nabírá často dost zajímavý směr, který vyzývá ke zkoušce. Vladimír Brož, nejen nesmrtelný člen slovutných Penerů Strýčka Homeboye, ale i mnohostranný umělec, otec BiggBossí i od rodiny dokazuje, že pokud je váš pracovní záběr to pravé ořechové, vezmete z něj tolik energie, že vám vystačí na doma, pro celej label, pro vás samotný, koneckonců i na probdělý noci po koncertech.

Simona Hynková

foto: instagram @separ.vybornyclovek