Czech Design Week 2016 startuje už dnes!

cdw2016-vizual-2

Czech Design Week 2016 se dnes za doprovodné hudby věhlasných pražských DJs z elektronických večírků Kom!ks dočká oficiálního zahájení. Barových povinností se zhostí designový bar od Schweppes, vytvořený specilně pro tuto příležitost. Brány Kafkova domu budou pro veřejnost otevřeny od 18 do 21 hodin a vstup je po celý večer zdarma. Správný vchod poznáte na první pohled – stačí hledat velkou červenou sochu visící z průčelí domu. Akce je zároveň stylovým rozloučením se slavnou budovou před plánovanou rekonstrukcí.

Czech Design Week je na dlouho poslední akcí, která se v Kafkově domu uskuteční. Budovu čeká rozsáhlá rekonstrukce, a tak se organizátoři rozhodli připravit stavbě velkolepé sbohem. Symbolickou poklonou významné historii známého místa je představení Kafkovy knihy Proměna s novými litografiemi od Petra Nikla ve sběratelské limitované edici 150 kusů, který zde v rámci CDW proběhne v sobotu.

Balkón v průčelí pak ozdobí výrazná červená socha od Petra Motyčky z dua Sadofsky/Trantina, která láká kolemjdoucí na středeční vernisáž polyuretanových soch středního formátu od Adama Stanka a Heleny Sequence v doprovodné lokaci.

kafkuv-dum-cdw-pruceli-2

První tři patra Kafkova domu zaplní designérská tvorba od módy a šperků po nábytek a bytové doplňky. Finální seznam vystavovatelů čítá 94 jmen. Mezi nimi je i mnoho studentů z pražské Umělecko-průmyslové školy. Na podporu mladých talentů poukazuje také spolupráce s UMPRUM ateliérem Filmové a televizní grafiky – tým Elišky Vojtkové bude na Czech Design Weeku natáčet audiovizuální prezentace.

Jsou připraveny také lahůdky jako virtuálního hřiště, kde si na vlastní oči a ruce může každý vyzkoušet vstup do virtuální reality. Připravilo ho studio xLab, které pod hlavičkou projektu Virtoo zkoumá možnosti a hranice virtuálního světa, a najdete ho ve 4. patře.

Pořadatelé festivalu se při vytváření programu chtěli vydat hlouběji pod povrch, a tak se zaměřili také na aktuální témata ekologie a lidských práv. Můžete přijít obdivovat uměleckou instalaci SONY Xperia z několika tisíc maket smartphonu od oblíbeného elektronického gigantu, která upozorňuje na recyklaci a obnovitelnost materiálů, nebo navštívit sobotní přednášku Zero Waste věnovanou tématu nulové odpadní stopy.

img_0661

Do lidskoprávní otázky se zapojila mezinárodní nezisková organizace Amnesty International, na jejíž podporu půjde i výtěžek z prodeje oficiálního merchandize zboží festivalu se sítotisky od Michala Škapy. Ve čtvrtek proběhne díky Amnesty International promítání krátkometrážního snímku Ellis, zachycujícího dobu, kdy imigranti formovali dnešní podobu Spojených států, a naváže na něj panelová diskuze na téma Uprchlíci x Aktivismus x Umění.

Doprovodný program Czech Design Weeku sahá často až za práh Kafkova domu. Na Václavském náměstí například najdete modul KOMA MODULAR, který byl vytvořen studiem Koma Design z přepravního kontejneru a představuje návrhy studentů architektury na ČVUT na podobu linky D pražského metra. Do tématu se více ponoří debata v komunitním centru DUP36 nazvaná „Umělecká hodnota metra 21. století“.

Milovníci graffiti a moderního umění pak nesmí zmeškat výstavu writera Zeb One nazvanou Letters, která je až do konce Czech Design Weeku zdarma k vidění v holešovické The Chemistry Gallery.