(dating) Že je Tinder zodpovědný za tvůj neúspěch? Kdepak…

kelvivr

V dnešní době se nějak moc rozmohlo říkat, že dlouhodobé vztahy jsou už díky všem možným rychlým seznamkám prakticky nemožné. Jenomže ve skutečnosti to s tímhle tvrzením hezky přeháníme. Všechno je možné. A za to, že nedokážeme udržet vztah dlouho, rozhodně nemůže žádná appka.

Nová studie týmu z univerzity v Sydney říká, že online seznamky naopak napomáhají člověku najít si někoho, s kým potom dlouhodobý vztah klapne. Je to přeci přes Tinder a další appky tak jednoduché – o protějšku tam zjistíte prakticky vše, jde jen o to, aby to pak byla pravda.

Tudíž naproti názoru, že online seznamky podporují krátkodobé randění a takzvané jednorázovky, nebo chcete-li úlety, stojí nyní vědecky podložený fakt, že tomu tak právě docela není! Pouze čtvrtina lidí z 365 lidí zapojených do pokusu se přiznala k tomu, že na nejrůznějších seznamovacích aplikacích hledá pouze povyražení či sex.

Studie navíc potvrdila, že celé tři čtvrtiny sledovaných uživatelů hledají online pouze a jen monogamní vztah. A to by kdekdo řekl, že se seznamky používají nikoliv výhradně, ale z velké části k záletům… Tak asi ne!

„Většina lidí nevyužívá moderní seznamovací technologie pouze ke zvýšení svého libida. Chtějí se vážně seznámit a počítají s tím, že jim vztah vydrží, bude dlouhodobý,“ tvrdí doktor Mitchell Hobbs z tamní univerzity. „Tyto aplikace také usnadňují uživatelům cestu ke stejně smýšlejícím partnerům. Především jsou výhodné pro ty, kteří nemají čas se do nekonečna seznamovat klasickými cestami. Takže řekněme v barech, klubech a tak dále,“ pokračuje.

VŠECHNO JE O LIDECH

Dříve byli lidi zřejmě více naprogramovaní tak, aby neplýtvali časem ostatních. Pravý opak se projevuje právě tady – někteří mají profil na online seznamce zejména proto, aby se jim dostalo pozornosti, a vlastně nepřemýšlí nad tím, že tak blokují ostatním jejich cestu ke spokojenosti.

Zatímco dvě třetiny lidí přiznaly, že by se mnohem raději seznámili nějakou tradičnější cestou, než tak okatě přes seznamku, většina uživatelů věří tomu, že právě takové appky mohou jejich šance zvýšit, a tak se snaží až tolik nemyslet na jakousi tradici. Ostatně to ani pořádně nejde, neboť doba jde dopředu a my všichni kráčíme s ní. A to je fér.

Jen by bylo asi fajn při tom dodržovat alespoň pár morálních zásad a slušné chování. Pak se i vám možná potvrdí, že seznamky nejsou nic špatnýho, ale že všechno špatný si vlastně děláte sami…

Text: Simona Hynková