(design) Gramofon – nafouknutá bublina nebo oprávněný comeback?

Voix_Oracle_gramofon_222 990 Kč (1)

Streamování vzalo Česko jako velká voda a během posledních dvou let se díky mobilním telefonům a přítomnosti globálních služeb jako jsou Spotify nebo Apple Music stalo hlavním způsobem konzumace hudby. Odnášejí to prodeje tradičních cédéček i stahování hudby. Jeden velmi, ale skutečně velmi tradiční hudební formát však nejen odolává, ale dokonce i sílí. Je to gramofon.

Hit současnosti

Zatímco prodeje CD nosičů klesly v roce 2018 o 23 procent, vinylové gramodesky zaznamenaly ve stejném období 22 procentní nárůst prodejů.

Co stojí za již několik let probíhající renesancí vinylů? Gramofonová deska je dnes jednak módní a stylová záležitost. Pak je ovšem také ideálním objektem pro milovníka a sběratele hudby. Je to „skutečný“, fyzický, hmatatelný formát. Jeho obal a vložený booklet nabízejí jedinečný prostor pro „artwork“, který býval nepominutelnou vizuální součástí hudebního díla. Vinyly si taky na rozdíl od CD do jisté míry uchovávají svou cenu.

hdrpl
hdrpl

Poslech spjatý s rituálem

Ještě důležitější je ale to, že vinylová deska má na správně zvoleném gramofonu teplejší, lidskému uchu víc lahodící zvuk. A její poslech je do určité míry „rituál“. Desku musíte vyjmou z obalu, na rotujícím talíři gramofonu ji štětečkem otřít, pak teprve spustit ramínko s přenoskou – a to musíte po asi dvaceti minutách opakovat. To vše vyžaduje určitý čas, nedá se to dělat v běhu, na chvíli prostě musíte „vypnout“. Kdy jindy se vám to podaří?

Má to i svá úskalí

Vinyly a gramofony samozřejmě nemají jen samé výhody. Rostoucí vinylová kolekce může zabrat nezanedbatelné skladovací prostory. Gramodesky jsou náchylnější k poškození, potřebují tedy větší péči. Jistý šum a praskot budou i při sebevětší péči vždy typickou součástí jejich zvukového projevu. A ve srovnání se streamingem nejsou vinyly tak snadno dostupné a rozhodně to taky není zrovna levná záležitost. Stejně tak gramofony. Nemusíte si ovšem kupovat rovnou levitující gramofon Meg-Lev v třpytivé edici Swarowski. Dost možná největším výrobcem gramofonů na světě je rakouská značka Pro-Ject, která má hned 11 modelových řad v různých cenových úrovních a vyrábí je v hanácké Litovli.

I showroom Voix, který nabízí v samém centru Prahy na 600 metrech čtverečních na dvě desítky světových značek, na gramofony nezapomíná. Model Paris kanadské značky Oracle Audio, která gramofony vyrábí nepřetržitě od roku 1979, lze dokonce pořídit ve čtyřech barevných variantách. Včetně výrazně, ale opravdu výrazně žluté.