(design) V Čechách vznikla jedinečná high-tech kolekce Audire Fluctus

KLM09360

V České republice vznikla kolekce AUDIRE FLUCTUS, která vás ochrání před elektromagnetickým vlněním, upozorní, že vás aktivně zaměřuje odposlech anebo vám umožní uslyšet polární záři. Návrhářka Iva Burkertová, designérka Žil Vostalová a umělec Kryštof Brůha představili 24. března během Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku výslednоu hi-tech kolekci AUDIRE FLUCTUS, která vznikla v rámci projektu 

Představte si oblečení, které je stylové, které vás ochrání před nežádoucím elektromagnetickým vlněním, které zajistí kybernetickou bezpečnost, ale zároveň vám umožní poslouchat skryté zvuky města, bouři, polární září nebo volání hvězd… To, co ještě před několika lety znělo jako sci-fi, se stává realitou. Hlavním cílem tohoto projektu bylo spojit módu s technologií a vytvořit tak kolekci budoucnosti. Tento koncept oblečení se zabývá detekcí a odstíněním elektromagnetického vlnění. Samotný oděv je v podstatě antiradiačním oblekem a přenosnou detekční aparaturou. Proto nese název Audire Fluctus, což v překladu z latinského jazyka znamená “poslouchat vlny”.

KLM09588

Výsledek několikaměsíční práce byl představen 24. března v rámci nejprestižnější módní akce v ČR – Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Aby divák mohl na vlastní oči zažít a pochopit princip této kolekce, připravila Iva Burkertová a její smart fashion tým speciální interaktivní instalaci.

Středobodem instalace je projekční zařízení Sonus Lumine Secundus. Tento aparát reaguje na elektromagnetické podněty a vlnění instalace, které převádí do vizuálních struktur v kruhovém středu prostoru instalace. Instalace samotná je doprovázena několika sekundárními platformami, které generují či také interagují s elektromagnetickým vlněním. Divák tak může vstoupit do dynamického prostředí a svou přítomností ovlivňovat realitu kolem sebe. Sonus Lumine Secundus aktivně reaguje na pohyby performerů, na kterých se tak budou odrážet snímaná vlnění. Díky této vizuální reprezentaci technologických principů divák přímo uvidí, jak tato kolekce oblečení funguje.

KLM09092a

Kolekce AUDIRE FLUCTUS má 3 části – Svrchní zlatý plášť je vyroben z pokovené textílie, která funguje jako štít a odstiňuje elektromagnetické vlnění. Sekundární bílá vrstva je nosič citlivé aparatury (nachází se v kapsách), která detekuje elektromagnetické vlnění a následně ho zvukově reprodukuje. Třetí šedá vrstva je reflexní a má spíše estetickou funkci

Iva Burkertová zrealizovala první módní přehlídku na gymnáziu a již v 19 letech založila vlastní oděvní značku ODIVI. V loňském roce si ji Vodafone vybral, aby se stala ambasadorkou výzvy #jetovtobě, díky které se poznala s Žil Vostalovou a Kryštofem Brůhou.  Žil Vostalová je absolventka módního institutu AMFI v Amsterdamu. Během studií absolvovala stáž u módního návrháře Husseina Chalayana. Kryštof Brůha momentálně diplomuje na AVU v Praze. Kolekce Audire Fluctus vychází z Kryštofova konceptu o naslouchání a odstínění elektromagnetického vlnění. Kolekce je dalším důkazem, že český design je něco, na co můžeme být velice hrdí.