Důvod, proč mít dobrý šatník? Přece sex, říká stylista Stan Steiner

Stan Steiner, Foto: Petr Hricko

Miluje módu a cestování, inspiraci čerpá v Barceloně, Paříži, Berlíně, Hamburku, New Yorku, Florencii, Miláně. Má rád symbiózu stylů, jak ji v těchto městech můžete zažít, je otevřený, energický, svůj, proto při povídání s ním nemáte pocit, že jste v módně šedivé Praze a že tomuhle světoběžníkovi je už 40 let.

Čech je stádní tvor

Je zde pořád vidět komunistická štangle, chybí originalita, fantazie. Vyjede emo nebo hipster, lumberjack, a všichni to kopírují. Češi jsou oběti trendů, značek a statusů. Kupují „in“ značky, které jsou drahé, ošklivé. Vypadají všichni stejně, ale mají značku. Český muž je zvíře ve stádu, takový ustrašený macho. Český muž nejde na mateřskou, protože to není dostatečně mužské a zároveň se bojí, co by řekli kamarádi z hokeje, kdyby si oblékl něco odvážnějšího, originálnějšího, stylového. Ve všem jsme zhruba o 2 roky pozadu za západní Evropou, jsme konzervativní, čekáme, až když směr má všeobecně zelenou, máme pošramocené sebevědomí. Navíc se Češi vzhledem k oblečení vymlouvají na peníze, ale mít styl není o penězích, na Západě lidi nakupují v secondhandech.

Marešovo stádo

„Marešovo stádo“ je jeden český mužský segment. Leoš Mareš je nyní stylová ikona, všichni budou chtít chodit jako on. Má ty nejlepší baby, peníze, takže budeme chodit do stejnýho podniku a pít stejný pití.

 Příšerný outdoor

Do města chodí čeští muži v „rejoickách“ a trainee shoes. Opět vypadají všichni stejně, žádná osobitost. Outdoor styl je typicky český, to je ta většina, vidíte je ve skupinách s horolezeckými kalhotami se záplatami, batůžek. Je to praktické a asi to dýchá. Mají hezké vysportované tělo, ale to oblečení jim ho sejme, je to příšerné.

Co je sartorialist

„Sartorialist style“ jsou muži, kteří to mají našprtané ze street style booku. Jsou to bývalí emaři, kteří už mají trochu rozumu. Ostříhaní na Elvise, rockabilly style, mají tetování všude.

Povaleči z Vršovic

Hipsteři se u nás chytili, kavárenští povaleči z Vršovic. A normcore, což jsou bývalí hipsteři, kteří už nechtějí být hip. Trend vznikl, když už všichni byli tak hip, že to přestávalo být hip.

Lumberjack

Původně homosexuálové, vousáči s flanelovou košilí, daddies. Homosexuálové udávají trendy a gay porno je nyní plné daddies. Americký daddy je medvěd, dřevorubec a vousáč. Někomu se to zalíbí a dostane se to ven jako trend.

 Venkovský Čech

Samostatnou kategorií je u nás styl venkovského muže: vytahané triko, aby nebyl vidět pupek, nápis Univerzita, chybí deodoranty, nepadnoucí džíny.

Co je styl

Hnacím motorem snahy mít dobrý šatník, obléknout se stylově a dobře – je sex, rozmnožovací pud, chuť nebýt sám. Muž by si měl uvědomit, zda mu to všechno stojí za to. Pokud ano, ať si promítne celý svůj život a šatník přizpůsobí tomu, co dělá, jaký je. Zedník v obleku bude působit jako fake, nepůjde to z něj a bude zažívat stres. Styl je o člověku, co je a co pro něj není důležité.

Formální móda

Základem formální módy toho, kdo o sebe dbá, je dobře padnoucí oblek (trendy je vyštíhlený se zkrácenou nohavicí), dobré boty, úzká kravata, kapesníček do klopy. Stylové je ozvláštnit formální outfit něčím nečekaným, třeba buřinkou nebo prsteny. Skvělé jsou etnodoplňky, třeba buddhistické korále a řetězy, nějaké šik brýle, sluneční či dioptrické. Dobré obleky má Blažek, nabízí zajímavé vyštíhlené střihy. I Pietro Filipi má zajímavé věci.

Kde nakupovat

Ideální je nakupovat ve Španělsku nebo na luisaviaroma.com, kde mají hodně značek oblečení, doplňků, velké slevy. Pro inspiraci neškodí sledovat style.com, GQ.com. Podívat se na přehlídky, nemusím kupovat boty návrhářů za 600 eur, ale podobné. Nebo si zajet do Berlína, Hamburku. Dobré nákupy lze pořídit na mientus.de. Pokud někdo nemá peníze, lze dobře nakoupit v Zaře či H&M, kde sice nelze očekávat, že to vydrží celý život, ale vypadá to dobře. Obchody v Pařížské jsou fajn pro inspiraci, ale jsou předražené a český servis nekoresponduje s cenou, prodavači bývají nafoukaní, člověk tam ani nechce jít. Navíc stejné věci jsou na netu nebo si uděláte výlet do Paříže, Milána a nakoupíte lépe tam.

Ležérní móda

Ležérní outfit udělá dobrá kožená bunda, například se zipem nakřivo, ne tvrdou kůží, dobré mají třeba v obchodě FITTZ v Praze. Z bot jsou stylové například sludge boots, třeba semišové, které vypadají jako nošené. V Londýně se to hodně nosí k úzkým džínům. Základem je dobrý pár sneakers, ať už Nike, nebo Converse, a jestliže nechci mít Converse jako skoro každý, stylovou alternativou jsou staré tenisky Novesta. Džíny, oversize tričko oblékané tak, aby byly vidět kérky; je dobré pracovat s úzkou siluetou a oversize, aby se to mixovalo. Kde nakupovat? Topshop, H&M, Zara, American Apparel, Urban Outfitters, outlety v Drážďanech, obchody Freshlabels nebo skejťácký Rock’N‘Roll v Praze nabízejí ležérnější… módu. Jakýkoli secondhand skrývá nádherné kousky za pár korun.

Kosmetika

Kosmetika, pěsticí i dekorativní, je na vzestupu. Je vidět, že muži chodí na manikúru a pedikúru, do solárka. Dobrá je kosmetika Dr.Hauschka – přírodní, netestovaná na zvířatech, neskutečný je kdoulový krém. Armani má fajn dekorativní i pěsticí kosmetiku. Nebo MAC kosmetika pro případ, že zapaříte a potřebujete druhý den zakrýt stopy na obličeji.

***
Stan Steiner Vystudoval fashion design v Hamburku a New Yorku, pracoval v pařížských klubech Queens, Privilege či L’Opera, založil label LSD Jeans, pracuje pro časopisy.