Fedora, trend sezóny

street_style_pitti_uomo_87_florencia_2015__995247232_1200x800

Klobouk Fedora je nadčasová, ikonická záležitost. Nosil jej Alphonse Capone, Humphrey Bogart, Indiana Jones, Donald Draper nebo Pharrell Williams. Materiál, barva a značka se třeba změnila, ale tvar je stejný a stále si nachází nové a nové příznivce.

Na začátek jedna technická záležitost. Klobouk stejného tvaru jako fedora, ale s krátkou, maximálně třícentimetrovou krempou není fedora ale trilby. Všichni bychom se měli přes toto společenské nedorozumění přenést. Trilby samostatně je také hezký klobouk, ale není tak univerzální jako fedora. A i při sebevětší snaze působit seriózně (pokud vám není šestnáct) budete vypadat, že odmítáte opustit náctileté období.

To naproti tomu fedora je výraz elegantní mužnosti, světaznalosti, inteligence a uvědomění. Klobouky jsou velmi stylové a funkční kousky. Nejen díky schopnosti tělo zahřát, ale samozřejmě i po vzhledové stránce. Správně vybraná fedora vám pomůže vyrovnat symetričnost obličeje a je známo, že dle symetrie se soudí vzhled. Také je to skvělý prostředek ke správného držení těla. Má-li člověk na hlavě klobou, podvědomě chodí rovně a vypadá vyšší. Také posílá zprávu, že jste důstojní a máte vnitřní sílu.

Michael Dvořák
Připravil: Jirka Hofbauer / Foto: Michael Dvořák

Krémový Strellson, info o ceně v obchodě, prodává Cielo. Zelený Tonak, 2450 Kč. Béžový Review, 649 Kč, prodává Van Graaf. Černý Strellson, 1500 Kč, prodává Denim Heads. Modrý Zara, 799 Kč. Zelený Tonak, 2585 Kč.

Každý muž, který se rozhodně nosit fedoru by si měl pořídit minimálně tři. Černý, perfektní k večernímu obleku a kabátu nebo k obleku na denní nošení. Tmavou fedoru nekombinujte s casual outfitem. Opravdu ne. Nejlépe vypadá formálně a když už lidstvo touto cestou jde, není nutné to měnit.

Hnědá či tan fedora naproti tomu bude vypadat dokonale běžnému outfitu. Tvídový kabát nebo trench od Burberry z vás vytvoří postavu přicházející z filmu Casablanca. Se všemi klady které k tomu patří. Tvídový šedý oblek a hnědá fedora je klasická gentlemanská kombinace. Improvizujte s kravatou, hodinkami nebo manžetovými knoflíčky.

Šedá fedora se stala doplňkem s univerzálním postavením. Díky Johnny Deppovi je možné ji nosit k jakémukoliv outfitu a nevypadat jako blázen. Ale musíte si připravit už zmíněnou sebejistotu výraz ve tváři. Ten, co říká, že vše je tak, jak má být. Koneckonců, podobnou revoluci způsobil i Pharrell a bude jen dobře, pokud se inspirujete.