(gurmet) Proč je Manifesto dokonalou městskou oázou?

Manifesto Smichov Michael Tomes_2205

Gastro-trh Manifesto má po pražské Florenci svou druhou pobočku. Tentokrát na pražském Smíchově, konkrétně na dvoře smíchovského Národního domu. Stejně jako jeho „velký bratr“ na Florenci oživila i smíchovská pobočka dosud nevyužité místo a proměnila anonymní dvůr secesní budovy. V Smíchovské (skoro doslova) oáze můžete ochutnat různé pop-up kuchyně ale i fine dining koncepty.

Manifesto na Smíchově navazuje na nápad naplnit nevyužitý prostor místem pro jídlo, pití a kulturu. Uprostřed dvoru, mezi stánky podniků jako Poke House, Zátiší či Yazu, si můžete v letních měsících ochladit nohy v bazénku, ve kterém při opening mejdanu čvachtaly děti. Nabídka jídla odráží i zde trend street foodu, od amerického po mexický či hranolky od Faency Fries.

Manifesto Smichov Michael Tomes_2127

 

Z hlediska žizně potěší, že i na Smíchovu se opět podílel Vinohradský pivovar, na hlavním baru je pak tanková Plzeň. Nabídka nápojů zarhnuje ale i koktejly  či bublinkový bar Le Valmont.

Stejně jako na Florenci je i smíchovské Manifesto opět bezhotovostní zónou, a vyslovený zákaz vstupu mají třeba stag parties a podobné skupiny lidí. Manifesto v Národním Domě je pouze první fází Smíchovského dobrodružství. Pop-up bude mít kratší trvání než market Na Florenci a po zimě se přestěhuje na jiné místo Prahy 5.

Manifesto Smichov Michael Tomes_1671

Koncept Manifesto vymyslel americký architekt žijicí v Praze Martin Barry, který stojí také za mezinárodní konferencí reSITE. Jeho estetický rukopis je jasně poznat i na Smíchově. Manifesto tedy není jen sbírkou vedle sebe zaparkovaných food trucků v pseudonostalgickém designu, ani levně sestavených dřevených krabic á la farmářské trhy (proč se vlastně neřiká sedlácké trhy?). V Manifestu se jídlo a pití podává z elegantně navržených stánků, celý prostor byl jak z hlediska gastronomiky tak designu kurátorován. Za designem smíchovského Manifesto stojí architektonické duo Chybík + Krištof, nábytek je z dílny mmcité.

Manifesto Smíchov najdete na Náměstí 14. října, otevírací doba je denně od 11-22h. Manifesto je nekuřácké, cashless a psi na vodítku do Manifesta smí.

Fotografie: Michael Tomeš