Gazela

profimedia-0199866154

Značku Gisele Bündchen zná každý. Ale není to jen těma nekonečně dlouhýma nohama. Všichni jsme totiž tak trochu jejími klienty.

Když vnadná Gisele roku 2007 prohlásila, že chce být placená v eurech, a ne v dolarech, finanční agentura Bloomberg o tom přinesla zprávu a mezi finančními experty se strhla debata o tom, co její prohlášení pro dolar znamená. Gisele Bündchen nemá ráda označení modelka: „Jsem podnikatelka,“ přivírá své chrpově modré oči.

profimedia-0209726358
Gisele Bündchen v nové kampani pro rok 2015 na skinny jeans značky Colcci

Časopis Forbes jí dává za pravdu a předpovídá, že mezi proslulými krasavicemi bude první, která se propracuje k miliardovému jmění. S modelingem začala ve čtrnácti, když ji skaut Elite Model zahlédl, jak hryže hamburger. „V osmnácti mě začal zajímat byznys, nemovitosti, uzavírání smluv.“ Dnes je ve svých čtyřiatřiceti coby nejlépe placená modelka všech dob v Guinnessově knize rekordů. Svět módy jí přezdívá Medea, protože všechno, čeho se dotkne (propůjčí tomu svou tvář či tělo), se promění ve zlato. Jednoho finančního experta dokonce inspirovala, aby změřil úspěch firem a značek spojených s jejím jménem. Ukazuje se, že Dow J se o vzestupu akcií spojených s Gisele Bündchen může jen zdát.

Ošklivé káče

Samá ruka, samá noha – spolužáci se Gisele posmívali. Ale ani mezi modelkami v Sao Paulu nebyla za hvězdu. „Tatí,“ brečela do telefonu, „potřebuju operaci, prý mám velký nos…“ Univerzitní profesor neměl z dceřiných pokusů stát se modelkou žádnou radost a zavelel: „Velký nos – velká osobnost, malý nos – malá osobnost.“ Jenže Gisele Bündchen, tak jak ji bůh stvořil, nepřipadala nikomu (s výjimkou japonského katalogu) dost hezká. Byla ale hubená a dlouhá, a proto jako věšák na předvádění šatů dost dobrá. Začala tedy chodit na finančně nelukrativní módní přehlídky a zaujala přitom svou „koňskou“ chůzí. Zvedala vysoko kolena a neobvykle vykopávala nohy. Módního fotografa Patricka Demarcheliera dočista okouzlila, nafotil ji a nabídl módním časopisům v New Yorku, ale sedmnáctiletou Gisele stejně nikdo nechtěl. Nezájem trval do chvíle, než si ji do své legendární přehlídkové show s deštěm vybral návrhář Alexander McQueen; dal jí přezdívku The Body a do osmi měsíců chtěli Gisele Bündchen úplně všichni. Od té doby byla na více než pěti stech titulních obálkách – jenom princezna Diana se objevila víckrát.

profimedia-0238766981
Obrázek je z přehlídky v Sao Paulu, kde Gisele 15. dubna předváděla módní kreace značky Colcci. Poté oznámila, že ve své dvacetileté kariéře modelky končí s chozením po molech. Ale nakonec je to přece jen trochu jinak…

Pokud si jako já dáte tu práci, najdete dvacet, ale spíše dvacet tisíc srovnatelně krásných modelek. A začne vás pak žrát otázka: Jak je možné, že tak oslnivě nakonec uspěla zrovna obyčejná holka z Brazílie?

Prsa nejen z Brazílie

„Z mé dcery se klube modelka. Jak jí máme pomoct?“ ptali se mě známí v době, kdy jsem létala na módní přehlídky do New Yorku. „Zlomte jí obě nohy,“ odpovídala jsem. Když nechápali, dodala jsem, že kdyby z mojí dcery – nedej bože – rostla modelka, udělám všechno možné i nemožné, abych jí to vymluvila. Ještě v sedmdesátých letech mívaly modelky ženský doprovod a v osm večer musely do postele a spát. Ale na jejich sklonku vstoupil do prudérního světa amerického modelingu John Casablancas a s ním sex, drogy a rokenrol. Když před dvěma lety zakladatel Elite Model v sedmdesáti zemřel, nejvýmluvnější bylo ticho, které kolem jeho smrti zavládlo. Žádná z řady slavných topmodelek se neozvala. John Casablancas se nikdy netajil sexem s velmi mladými modelkami (bylo mu padesát, když se potřetí oženil, se sedmnáctiletou), ale poté co reportérka BBC nahrála, jak jeho podřízený nabízí nezletilé peníze výměnou za sex, kontroverzní majitel byl nucen agenturu prodat a odejít. Až jednou v modelingu nastoupí glasnosť, vyplave na povrch spousta hnusné špíny.

gisele-bundchen-6
Gisele Bündchen hledá oporu v rodině; je z pěti sester a ty pro ni pracují v jejím impériu.

Jak si v tomto prostředí vedla mladičká katolička Gisele Bündchen, ví jenom ona sama. O tom, že to nešlo hladce obrace, svědčí Casablancasovo prokletí: „Bündchen je monstrum nevděčnosti!“ Modelka jen řekla, že v sedmnácti z agentury vystoupila, protože se o ni nestarali, ale byla pro ně jen stroj na peníze. A zatímco třeba Cindy Crawford se nechala Casablancasem přesvědčit, aby pózovala pro Playboy, Brazilka se domohla finančního úspěchu přesto, že kvůli katolicky věřícím rodičům odmítla odhalit prsa (víc než z 9/10:). A když se zhroutila z přepracování, nepomáhala si ani alkoholem či drogami, ani divokým sexem. Gisele, v dětství basketbalová kapitánka, miluje extrémní sporty, potřebuje denně steak a k tomu je přesvědčená jogínka. Za maso se omlouvá slovy: „Jsem z jihu Brazílie!“ Oporu hledá v rodině; je z pěti sester, pracují pro ni v jejím impériu, které mimo jiné má v Brazílii firmu na výrobu populárních „vietnamek“ a na kosmetiku a spodní prádlo. Jakmile podpořila C&A, prodej vzrostl o třicet procent. Karl Lagerfeld si ji osobně vybral pro make-up Chanelu. A nikdo pořádně nechápe, jak je možné, že jenom Gisele prochází míchat levné a luxusní značky bez toho, že by působila nenažraně a prolhaně.

Gisele Bündchen má pořád v sobě cosi z holky, která vyrostla ve velké rodině v dvoupokojovém bytě a nikdy neměla nové, nikým jiným nenošené hadry. Když podporuje nějaký produkt, činí tak s nebývalým nasazením, působí nesmírně přesvědčivě, lidé jí věří. Domenico Dolce tvrdí, že aby modelka uspěla, musí „být krásná, dynamická a nesmírně chytrá“. A Stefano Gabbana dodává, že jde o brutální byznys: „Když vám nefungují pořádně mozkové závity, nemáte šanci na přežití.“

c7c1bbda3f4677f061b6c14d8b362028_full
Na internetu najdete řadu stránek zabývajících se výhradně nahými fotkami Gisele. Jejich důkladným studiem jsme strávili příjemné minuty.

Na Gisele je pozoruhodné, že nepřežívá, ale vítězí. Když jí Leonardo DiCaprio, první velká láska, opakovaně zahnul, Gisele udělala něco, co by si na jejím místě žádná jiná modelka nedovolila. Bez ohledu na finanční ztráty se na celých osm měsíců stáhla a přerušila všechny kontrakty. Když se pak vrátila, byl o ni ještě větší zájem než předtím.

Holka i do nepohody

Leonardo DiCaprio se nepřiznal, ale nepřekvapilo by mě, kdyby si dnes říkal, že byla chyba nechat svou přítelkyni Gisele jít vlastní cestou. V roce 2000, když se potkali, ji měl Rolling Stone na obálce coby „nejkrásnější dívku na světě“. Ale Gisele byla a je navíc bezva parťačka, sexy kamarádka v pohodlných džínách, hodná holka do nepohody, která se s chutí (denně) zakousne do steaku a nemučí sebe ani partnera čím dál ulítlejšími dietami. Navíc DiCaprio i Bündchen jsou oba z rodin německého původu a její posedlost drhnutím a čistotou mu mohla být povědomá. Je stejně jako on odhodlaná investovat peníze i svůj vliv do ochrany přírody. „Svět celebrit bych ihned vyměnila za život na farmě, mou nejranější dětskou vzpomínkou je dojení krávy a sbírání vajíček.“

article-2641018-1E460E8800000578-320_634x648

Ale důvod, proč je Gisele Bündchen úspěšná v tak drsném oboru, jakým je modeling, začíná být jasnější, když ji vidíte, jak řeší spletitou osobní situaci. Jeden z nejznámějších amerických fotbalistů, Tom Brady, kvůli Gisele opustil přítelkyni, herečku Moynahan. Dva měsíce poté expřítelkyně oznámila, že čeká s Bradym dítě. Gisele Bündchen všechny překvapila svým přístupem: přizpůsobila svůj život tomu, aby se Brady mohl co nejčastěji stýkat se synem. Spolu s krásným katolickým fotbalistou a dalšími dvěma dětmi jsou v tuto chvíli jednou z nejobdivovanějších rodin v USA. Gisele neúnavně tahá děti na stadion, aby fandily tatínkovi.

Ale když jsou v Hollywoodu na červeném tepichu, Gisele se pustí manžela, nechá ho stát jak bezradné tvrdé y – a sama ochotně a trpělivě pózuje pro nadšené fotografy. Její módní fotky jsou výsledkem úmorné práce. Žádná jiná modelka není ochotná ležet na studené zemi nebo se škvařit na rozpáleném kameni s takovou vytrvalostí. Gisele Bündchen je profesionálka do morku kostí; nepoleví, dokud se její fantasticky fotogenická tvář neprojeví v tom nejpřípadnějším a nejoslnivějším okamžiku. Užijte si tu krásu, o kterou před dvaceti lety nikdo nestál. Brazilskou bohyni, která málem ani nebyla.

Text: Anastázie Harris, foto: Foto: Profimedia.cz a archiv