Gramo, kámo?

440_Audio_G4_Walnut

Česká rodinná značka 440 Audio boduje!

V poslechu hudby z gramodesek už nejede jen pár audiofilů nebo hipsterů. Na vinylech znovu vychází i většina popové produkce – kdo by si to ještě před pár lety pomyslel? V Británii se momentálně prodává dokonce víc vinylových desek, než kolik je downloadů. Uznáváme, že mít doma sbírku vinylů je v porovnání se streamováním trošku nepraktické, ale má to svoje nezpochybnitelné kouzlo!

Zakázkové gramofony od oceňované české rodinné značky 440 Audio nemají daleko k dokonalosti. Podívejte na ten design a řemeslné zpracování – úlet! Hlavním autorem konceptu 440 Audio je Tomáš Jiráček st. Po sametové revoluci stál u zrodu prvních high-end studií v Praze. Zabýval se návrhy a realizací audio sestav, včetně vlastních gramofonů – nicméně jen jako doplňkem hlavní činnosti. „Ke konci roku 2014 jsme se rozhodli, že by stálo za to zúročit získané zkušenosti a produkty nabízet jako svébytnou značku. A tak jsme začali připravovat 440 Audio,“ říká spoluzakladatel Tomáš Jiráček ml. „Pod tímto názvem jsme poprvé představili gramofony v roce 2015 na výstavě High End v Mnichově. Od té doby jsme rozšířili nabídku na současných šest typů těl (G1 až G6) ve třech řadách (Classic, Exclusive a Art) a širokou škálu použitých materiálů.“

440Audio
Firma 440 Audio používá při výrobě moderních designových gramofonů kov, vzácné dřevo, travertin, barevné sklo a další materiály, které pro tyto přístroje dříve nebyly obvyklé. Cena konfigurace: 199 000 Kč (vyšší talíř + keramické magnetické ložisko + raménko Clearaudio Verify + přenoska Nagaoka MP100)

Absolvovali i množství výstav. „Poslední z nich byl Czech Design Week, což byla naše první ryze designová akce, a velmi nás potěšilo, že jsme si odnesli cenu v kategorii Objev.“ Jestli vás něco při pohledu na tyto skvosty zaujme, pak je to určitě jejich originalita. „Co se týká rukopisu, naše návrhy jsou hlavně o vyznění použitých materiálů. Snažíme se ukázat krásu, ne v okázalosti a blyštivosti, ale v detailu, který lze postupně objevovat a odhalovat,“ dodává Tomáš Jiráček. Inspirací jsou jim hlavně jednoduché geometrické principy obsažené v přírodě. Jen tak dál.

Text: Tomáš Otta, foto: 440 Audio