(groming) Co dělat, když se spálíte na slunci (a jak tomu předcházet)

main

Slunce je bez debat extrémně důležité, abychom přežili. A dokud jsme nezničili ochranné vrstvy planety, možná bylo i docela příjemné. Od té doby se ale leccos změnilo a společně s globálním oteplováním je slunce zatraceně nebezpečné.

Natírat se ochranným krémem by mělo být automatické – i když jdete v tomhle počasí jen do města a neplánujete se přímo opalovat, ruce, krk a obličej máte venku. Když už potom jedete někam k vodě, jak bude asi plán drtivé většiny z nás, spf je základní. Nicméně občas se stane, že člověk zapomene nenatře se pořádně a spálí se. Což může vést k rakovině kůže, předčasnému stárnutí a mnoha dalším problémům.

Co tedy dělat, když skutečně dojde ke škodám a vy máte barvu jako čerstvě uvařený humr? Hydratace je první a zásadní. Ihned daný večer je nejlepší použít pantenol. Na ten pořád nic nemá. Hned od dalšího dne je poté dobré použít přípravek přímo určen na zklidnění kůže. Raději vynechte ty babské rady o tom že stačí zlomit aloe a natřít se tím.

Clarins Sun Care After Sun Gel
Clarins Sun Care After Sun Gel. Obsahuje vodní meloun, slunečnici a organickou aloe vera. Výsledek je uklidňující, prodlužující opálení a urychluje „zahojení“ zarudlé kůže. Prodává FAnn Parfumerie.

Po spálení si také dejte pozor na to, aby kůže nikdy nezůstala nenamazaná – míněno i po sprše. Neustále, dokud nebudou škody pryč, tak hydratujte, hydratujte a hydratujte.

Nicméně lepší je samozřejmě škodám předcházet. Jak zmíněno výše, kvalitní krém s ochranným faktorem nejméně SPF 30 by měl být každodenním společníkem.

3Lab
3Lab Perfect Sunscreen SPF 50 – nejlepší krém na obličej. Krom toho, že dobře chrání, zpomaluje stárnutí a efekt, který má slunce na pleť. Také bojuje proti pigmentovým skvrnám a po několika týdnech používání je pleť hladší a vyrovnanější. Prodává FAnn Parfumerie. 

 

 

 

clarins SPF50
Clarins Body Lotion SPF 50. Díky vysokému ochrannému faktoru a rychlému vstřebávání je skvělý na každodenní používání. Namažte si ráno ruce, i když budete celý den v triku nebo košili s ohrnutými rukávy – předejdete pihám a skvrnám. Nezapomínejte na nohy, když máte šortky a krk za všech okolností. Jakmile jdete do plavek, tak logicky celé tělo. Prodává FAnn Parfumerie. 

 

Juvena Superior Anti-Aging Cream SPF 50+. Pokud je vám řekněme přes třicet a slunce si užíváte, zahráváte si s tím, že jednou budete vypadat jako Maestro Valentino (výklad pojmu znamená kůži hrubší než smirgl a působící jako staré a hodně používané koňské sedlo).
Juvena Superior Anti-Aging Cream SPF 50+. Pokud je vám řekněme přes třicet a slunce si užíváte, zahráváte si s tím, že jednou budete vypadat jako Maestro Valentino (výklad pojmu znamená kůži hrubší než smirgl a působící jako staré a hodně používané koňské sedlo). Krém na opalování s SPF a také protivráskovým složením Juvena obsahuje přírodní výtažky z bylinek, vitamíny a samé dobré věci. Je super lehký. K dostání zde

Když se vám podaří spálit se několikrát za léto, je nejlepší si v září dojít k dermatologovi a nechat se kompletně zkontrolovat. Znaménka a podobně. Ono pálit se na sluníčku bez dostatečné ochrany je pro kůži to, co je pro zuby, když jíte cukr a nikdy si nečistíte zuby.

Foto: Archivy značek. Text: Václav Mensa.