(grooming) Jak spravně používat parfém

grooming

Používat parfém správně je stejně těžké, jako si ten správný vybrat. Jít do parfumerie, koupit si něco drahého a prostě to na sebe lít? To není umění. Naopak. Vypadáte pak jak převoněný kluk z fitka. 

Vybrat si parfém, který k vám sedí, je samostatná kapitola. Nicméně, jakmile ten správný máte, nepoužívejte jej špatně.

Zaprvé, nikdy si o sebe netřete zápěstí, když si na ně dáte parfém. Zničíte tak molekuly samotné vůně a nikdy nevydrží dlouho, pokud vůbec budou vonět. Dalším děsivým scénářem je, že kompletně změní vůni.

Parfém se nejvíce rozvoní na částech těla, která hřejí – hrudník a torzo, tepny na krku a také tepny v ohybu nohy. Proto je dobré použít vůni ještě před tím, než se obléknete. Bude vonět stejně intenzivně.

Pak existuje varianta číslo dvě a to jest užívat parfém na oblečení. Francouzi a francouzsky velmi často stříkají parfém na oblečení nebo do vlasů.Vyzkoušejte si dát parfém třeba na klopy saka, svetr nebo právě do vlasů. Použitím takhle získáte skutečně vůni, kterou cítíte, když parfém stříknete do vzduchu, protože se nemísí s vaší osobní vůní. Jen moc parfémy na jedno saku nekombinujte. Vydrží to dlouho a budete jak chodící potpourri.

Co se intenzity používání týče, ten člověk, co řekl, že parfém se používá jen ráno, měl špatný parfém. Je kompletně na vás, jak moc budete chtít vonět. Jestliže máte parfém dobrý, výsledek bude omdlévání slastí všech ostatních.

Jak vybrat správný parfém? Ještě předtím, než vyrazíte do parfumerie něco přímo kupovat, zkuste si v hlavě projít, jaká vůně vyhovuje přímo vám, a nemluvíme rovnou o parfému. Citrusy? Bylinky? Nebo něco ostřejšího? Je logické, že asi nebudete v parfumerii hledat esenci čerstvých řízků, ale to by někomu určitě udělalo radost.

Další krok je vzít s sebou někoho, kdo je upřímný. Vezměte sebou kamaráda, který vám prostě řekne na plnou hubu, když je něco špatné. Případně s sebou vezměte svou lepší polovičku, ať pomůže s výběrem.

Najít vůni, která k vám bude naprosto sedět, bude vonět vám a také u ostatních vyvolá ten wow efekt není na jednu návštěvu parfumerie. Obvykle po několika vzorcích přestanete cítit a všechno se míchá dohromady. Je také dobré skutečné favority vyzkoušet přímo na kůži. Na testovacích papírcích nepoznáte vůbec nic.

Text: Václav Mensa. Foto: Tom Ford.