(grooming) Nadčasové pánské sestřihy

main

Ač se říká, že si na vás každý nejprve všimne bot, vzhledem k lokaci hlavy si troufneme tvrdit, že první, čeho si někdo všimne, budou vlasy. Krom celého obličeje. Lehce okopnutá teniska na noze vám mnohdy projde bez povšimnutí, ale sestřih, který je buď špatný, zanedbaný nebo se k vám vůbec nehodí bude jako pěst na oko.

Každé vlasy jsou jiné a samozřejmě i trendy se mění, ale existuje pár střihů, které jsou vrcholem nadčasovosti. A ať už má člověk jakékoliv vlasy, vybere si.

The French Crop

Bílé triko mezi sestřihy. Věc tak pohodlná a jednoduchá na údržbu, že ji překoná jen ježek. Vlasy sestřižené velmi na krátko, pokud chcete s krátkou ofinou, která vám ale neleze do očí a sama nemá moc prostoru na pohyb. Je také ideální, pokud se vám třeba začínají dělat kouty. Pokud jdete do tohoto sestřihu, nepotřebujete žádné produkty na styling, maximálně trochu laku. Tento sestřih vypadá nejlépe, když je kompletně přirozeně. Jen musíte chodit k holiči každé dva až tři týdny.

The french crop

Na ježka

Všichni můžeme hromadně začít závidět mužům, co mají tvar hlavy a především architekturu obličeje jako Ryan Gossling nebo Beckham. Nechoďte na ježka, jestli máte celkově vlasů málo nebo máte kulatý obličej. Sice vám bude pohodlně, ale nebude to tak sexy, jak si možná budete myslet, že jste.

Ježek

The Pompadour

Sestřih Pompadour se jmenuje podle Madame Pompadour, což byla hlavní milenka Ludvíka XV. Nosila vysoké vlasy, úzké po stranách a vyčesané na hoře. Tento sestřih vyžaduje péči. Dostat se ke správnému sestřihu může být otázka několika měsíců. Váš holič by měl postupně stříhat tak, aby vlasy byly ve předu nejdelší, postupně kratší a kratší až se u krku dostávají k milimetru. Styling taky vyžaduje zručnost. Look bude nejlepší, když si budete vlasy foukat s kartáček a pěnovým tužidlem, které vetřete do vlhkých vlasů. Hlavní je nenechat se unést a celkově vlasy moc neuhladit.

Pompadour

The Quiff

Méně fashion verze Pompadour. Sestřih je stejný, ale trochu kratší. Jednodušeji se udržuje a celkově nepůsobí tak výrazně. Sedí k většině obličejů a dobře bude fungovat, pokud musíte chodit v obleku. Pokud máte obličej štíhlý a delší, zkuste vlasy nechat delší i po stranách. Naopak pro kulatější obličeje je dobré nechat si strany vybrat. Opticky to obličej prodlouží.

The Quiff

Na ramena

Stejně jako u ježků závidíme tvar hlavy, tady záviďme mužům, co mají ideální druh vlasů. Něco mezi rovnými, ale s lehkými vlnami a jemností, aniž by se kroutily do kudrlin. Tento sestřih musí vždycky vypadat, jako že s ním člověk nic nedělá, nechodí se stříhat a prostě mu bůh nadělil. Dokonale sedí k typu lidí, co mají strniště, nosí denim košile a na nohou martensky. Pokud tohle štěstí máte, nechce si vlasy narůst, jednou za měsíc, dva si zajděte ostříhat – to má důvod, vlasy jsou pak zdravější a vypadá to celkově lépe.

ramena

The Slick

S tímhle opatrně. Není tak těžké, tento sestřih  udělat, ale je těžké, aby v něm člověk nevypadal jako mix Gordona Gecca a Hannibala Lectera. Nevypadá moc dobře k vousům, pokud nejsou dokonalé strniště. Na druhou stranu, pokud máte obličej, který sám ve své podstatě nepůsobí slizce, tento sestřih může být vrchol elegance evokující dvacátá léta. S velice kvalitní pomádou s vodním základem vlasy foukejte do kýženého směru a uhlazujte kartáček. Tak by to mělo držet, ale můžete ještě lehce přelakovat. S důrazem na lehce, tento sestřih vypadá jen zle, pokud máte na hlavě několik slepených pramenů.

The slick

Text: Václav Mensa.