(grooming) Oblíbené značky parfémů nejstylovějších mužů

James Dean Caron

Parfém dělá stylového muže stejně, jako dobré oblečení. Možná i více, protože člověk má tendence ukládat si vůně do vzpomínek a na jejich základě si vytvářet názory a dojmy. Když budete mít oblek na míru, ale nebudete dobře vonět, neuděláte takový dojem, jako v šedé mikině a džínách ale s dokonalou vůní. 

Creed

Kdo nosí jejich parfémy: David Beckham

Beckham Creed

Parfémy Creed nejsou tak známé, jako vůně od jiných značek, ale mají velmi dlouhou historii a především klub stylových lidí, kteří je nosili napříč historií. Za ženy třeba Audrey Hepburn nebo Liz Taylor. Za muže zase Robert Redford, Astaire nebo právě Beckham. Ten nosí hlavně dva parfémy – Erolfa a Aventus.

Creed

Tom Ford

Kdo nosí jeho parfémy: Tom Ford

Ford Tom Ford

Bez diskusí asi nejstylovější žijící gentleman dlouho nenosil žádný parfém – prý mu žádný nevoněl. A pak si vytvořil vlastní linii – protože když gentleman stojí před zavřenými dveřmi, vybourá si vlastní – a od té doby jich nosí hodně. Dokonce tvrdí, že má všude na dosah nějakou láhev, střídá je jak se mu chce a večer vždy voní jak miska potpourri.

Tom Ford

Caron

Kdo nosil jejich parfémy: James Dean

James Dean Caron

Značka byla založena v roce 1903. Nejprve žili z dámských parfémů a pak ve třicátých letech vytvořili první vůni specificky určenou pro muže, aniž by to byla klasická kolínská. Delikátní kombinace levandule a vanilky se stala legendou. James Dean nosil pouze ji a na druhé straně oceánu ji Serge Gainsbourg miloval tolik, že o ní napsal píseň.

Caron
Guerlain

Kdo nosí jejich parfémy: Michael Caine

Michael Caine

Značka Guerlain má historii téměř 200 let, ale svůj první parfém vytvořili až v šedesátkách. A bože že se čekání vyplatilo. Guerlain Vetiver byla jedna z prvních svěžích vůní. Žádná kolínská – prostě jen úchvatný a závan jara, který přitáhl mnoho skvěle oblečených mužů. Mimo jiné Harrison Ford a Michael Caine. Ti jsou stálí zákazníci dodnes.

Guerlain

Floris

Kdo nosil jejich parfémy: David Bowie

Bowie Floris

Značka Floris se pyšní titulem nejstaršího parfumérského britského domu. Založena byla již v roce 1730, nosili ji králové, Ian Flemming o jejich parfémech píše v Bondovi a David Bowie nosil především Elite – hluboká a kořeněná vůně založená na grepu. Bennedict Cumberbatch zase nosí No. 89.

Floris

Acqua Di Parma

Kdo nosí jejich parfémy: Bradley Cooper

Bradley Cooper ACQUA DI PARMA

Ikonické italské parfémy Acqua di Parma jsou známé především dlouhé výdrži a trochu působí jako ukazatel vkusu. Nepotřebují více představovat, ale pokud plánujete rozšířit svou sbírku a nestárnoucí a věčnou klasiku, rozhodně vyzkoušejte Cologne.

Acqua di parma

Eight & Bob

Kdo nosil jejich parfémy: JFK

JFK Eight & Bob

V roce 1937 si v Paříži, v jedné malé restauraci, začali povídat dva muži. Jeden byl začínající parfumér, který mluvil velmi vášnivě o tvorbě parfémů. Sám prý skvěle voněl. Druhým mužem v této konverzaci byl precizně oblečený a šarmantní americký student, který se jmenoval John. Při svém odjezdu z Paříže požádal pana Fouqueta o osm vzorků a jeden pro jeho bratra Boba. A to je pravdivá story, jak 35 prezident USA nevědomky založil parfemářskou legendu.

Eight & Bob

Text: Václav Mensa. Foto: Archivy značek.