(grooming) Veganská kosmetika – kompletní průvodce

main

Ještě před pár lety bylo prakticky nemožné vytvořit čistě veganskou kosmetickou linii. Krom testování na zvířatech byly základní přísady získávány právě ze zvířat a nebylo moc ověřených alternativ. 

Nicméně s postupem let a samozřejmě i vědy a technologie je veganské kosmetiky více a více a postupně se dostává i do pánské kosmetiky. V čem je tedy základní rozdíl?

Veganská kosmetika nebude nikdy obsahovat nic, co přichází ze zvířat. Nejde tam o to, že by byla zvířata kvůli kosmetice zabíjena – třeba lanolín se získává z oholené ovčí vlny a přitom ovce zas tak snadno neumírají. Naproti tomu kyselina stearová, která je snad v každém mýdle, krému a hydratačním šamponu se získává z tuků krav, ovcí a prasat. Další v řadě je glycerin, karmín (ten se získává z rozdrcených brouků jako červené barvivo do kosmetiky) a samozřejmě keratin. Ten se nachází v kůži jak lidí, tak zvířat.

Na druhou stranu, pokud chcete začít používat veganskou kosmetiku, obvykle nemusíte číst cedulky na lahvičkách. Veganské značky vám hrdě řeknou, že jsou veganské.

Elemis

Elemis

Značka Elemis vznikla již v roce 1988 a stojí na lékařských základech. Sice nejsou kompletně vegan, ale mají samostatnou unisex linii, která vyhovuje každé pleti.

L’Occitane

L'Occitane

Všechny produkty L’Occitane nejsou veganské, protože některé obsahují med. Což je docela dobrý kurz.

Bulldog

Bulldog

Skvělá levnější alternativa, pokud nemáte na kosmetiku neomezený limit. Kvalitou sice nedosahují na LaMer, ale pro pleť udělají to, co slibují.

Omorovicza

omorowicza

Maďarská značka, která vyrábí vše z termálních pramenů v Budapešti je sice na té drahé straně, ale stojí za každou korunu.

S5

S5

Linie S5 šla kompletně do bitvy proti společnosti. Cruelty-free, veganské, organické, eco-friendly a non-toxic. Značka se specializuje na mastnější a akné pleť, takže je ideální pokud je vám pod třicet a trápí vás příležitostné lesknutí pleti.

Goop

goop

Goop si založila Gwyneth Paltrow a je to moderní lifestylová stránka. Doporučuje módu, produkty, cestování a jídlo. Netrvalo dlouho a založila si vlastní linii kosmetiky. Krom toho, že je vegan, je samozřejmě cruelty free.