(hodinky) Rolex Submariner – vše, co musíte vědět

main

Hodinky Rolex patří celkově k ikonickým záležitostem, ale i v jejich rodině je pár významnějších příslušníků. Mezi nejznámější hodinky na planetě patří rozhodně Rolex Submariner. Obrovská a nezničitelné tělo, kotouč, pásek ze stejně robustního kovu. Okamžitě je rozeznáte a touží po nich každý muž, i když třeba nemá rád hodinky. 

Ač prošly hodinky bezpočtem změn, esteticky jsou stejné již od padesátých let. Rolex elegantně a nenápadně upravuje technologii hodinek – například sklo, které nepoškrábete nebo silikonové součásti strojku.

Jejich univerzální vzhled je dokonalý především z toho důvodu, že je můžete nosit jak k teplákům nebo džínám, tak k večernímu obleku. K šortkám a košili, ke svetru a manšestrákům. Neexistuje nic, s čím by vypadaly špatně.

Výroční edice Rolex Submariner - Hulk.
Výroční edice Rolex Submariner 116610LV – Hulk. Existuje ještě verze s černým ciferníkem, ale té se říká Kermit.

Pořídit si úplně nové ocelové Submariner je více méně nemožné. Rolex limituje dodávky a výrobu, aby nebyly úplně všude. Další je samozřejmě cena. Pokud je tedy chcete, hlavně se neuchylujte k falešným. Spíše najděte svůj ideální kus v hodinkových sekáčích. Jen si vyberte někoho z renomovaných prodejců.

Internetová stránka Bob’s Watches věnuje obrovskou pozornost detailům, dokáží renovovat a opravovat opravdové vintage kusy a především nemilosrdně bojují proti fakům. Stránka Watches od Knightsbridge je zase malý rodinný aukční dům, který každý měsíc pořádá internetovou a také normální aukci, kde můžete přihazovat. Občas to vyžaduje trpělivost najít ten správný kus, ale oproti úplně novým víte, že každý škrábanec na oceli znamená příběh a duši.

Submariner původně vznikly na žádost režiséra Rene P Jeannereta. Ten si u Rolex objednal hodinky natolik elegantní, že se dají nosit ke všemu, ale pořád se s nimi dá potápět. Stavěli na základech hodinek Oyster a v roce 1953 vyšly první.

Rolex Submariner 6204
Rolex Submariner 6204 – úplně původní varianta vyrobená v roce 1953. Pro sběratele jsou extrémně vzácné a v určitých aukcích se bavíme v řádech vyšších deseti tisíců dolarů.
Rolex Submariner 6536
Rolex Submariner 6536 – varianta z let 1955 až 1959 má na ciferníků označení výdrže pro potápění – 100 m – 330 ft. Také jsou menší, než další jejich další sestry. Největší raritou jsou údajně 6536, kde je nápis o výdrži vyveden v rudé barvě. Prý se jich udělalo jen několik kusů a nedají se sehnat.
Rolex Submariner 5510
Rolex Submariner 5510 – kus, který byl vyráběn pouze jeden rok, než jej nahradily větší variantu. Také patří k prvním hodinkám s větší korunkou. Vyrobeno jich bylo jen mezi 400 a 500 kusy, takže najít v dnešní době funkční a zachovalou verzi je nadlidský úkol.
Rolex Submariner 1680
Rolex Submariner 1680 – jeden z mála kusů z let 1976 – 1979, který má rámeček s datem. Dokonce má nad datem miniaturní lupu a když se podíváte velice pečlivě, na hodinové ručičce je logo Mercedes. V této době vyráběly ručičky pro Rolex právě v jejich manufaktuře.

Ikonických kusů Rolex je dlouhá řada a pod jednotlivými sériovými čísly se skrývají drobné detaily a rozdíly, vývoj  a příběhy. Každý člověk posedlý hodinkami Rolex vám bude vyprávět o mnohem delším seznamu ikon s tím, že se liší o pár milimetrů nebo něco dalšího.

Moderní a v současné době prodávané Rolex Submariner Date.
Moderní a v současné době prodávané Rolex Submariner Date.

Foto: Bob’s Watches. Text: Václav Mensa.