(hodinky) TAG Heuer Monaco – neznámá ikona

main

Hranaté tělo hodinek, ikonické barvy a především propojení s jedním z nejstylovějších mužů na planetě. Stevem McQueenem. Hodinky Monaco značky TAG Heuer se zařadili do síně slávy po boku ikonických kusů jako jsou Rolex Submariner, Nautilus od Patek Phillipe nebo Speedmaster od Omegy. Jsou to jedny z prvních hodinek, které byly samonavíjecí chronograf. 

Málo se na jejich designu změnilo od roku vydání (a to bylo 1969). Jediné, co se změnilo je to, že nyní už nejsou propadák. Když byly vydány, byly ten největší,

Tag Heuer Monaco

Píše se rok 1969. Rok inovací, první let Concorde a vytvoření nekonečně fungujících chronografů. Vznikají hodinky TAG Heuer Chronomatic. Toto označení ale potom prodají Breitlingu a nazvou hodinky Monaco. Jejich slávě pomohl nezpochybnitelně McQueen. V jeho éře Le Mans údajně trval na tom, že musí vypadat přesně jako švýcarští závodníci a odmítl nosit Omegy. Rozhodl se pro Monaco. Patří k tomu ještě komická story. Produkční a property master Don Nunley nutil McQueenovi Omegy, ten ho poslal do háje a řekl, ať do několik hodin přiveze lepší. Chudák Nunley se vydal šílenou rychlostí (a v Mustangu) z Monte Carla do Paříže a nakoupil všechny ikonické hodinky, na které narazil. Měl v autě asi sto kusů různých hodinek. Jenže na hranicích mu na to přišli a kvůli clu a daním musel zaplatit ohromnou pokutu. Ale Steve si potom vybral Monaco a zbytek je historie.

McQueen

Design byl neotřelý a ikonický. Hranaté hodinky nebyly do té doby tak obvyklé a rozhodně ne tímto specifickým způsobem. Cartier Tank jsou jedna věc, ale tento design nikdo nedělal. Tělo bylo ve všech edicích ocelové až do vytvoření verze ze žlutého zlata v roce 2008 CW5140. Vzhledem k tomu, že celé hodinky jsou závodnické, zlato nefungovalo. Naopak ocel a barvy šedomodrá a rudá… To je jiná lahoda.

Jak tyto hodinky nosit? Ač jsou viditelně sportovní, jejich tvar skýtá nekonečné možnosti. Sportovní design perfektně sedí k uvolněnému looku. Tmavé džíny a světlá denim košile bez jakýchkoliv log a pouze ikonické hodinky jako nenápadné statement, že své peníze investujete do nadčasovosti. Nicméně, díky hranatému tvaru je můžete vzít i k obleku a dokonce i na večer. Nejsou vhodné ke smokingu, ale k černému obleku s kravatou v nádechu modré – v tento moment se ukazuje, jak jsou versatilní.

Vodě odolné jsou do sta metrů, velikost těla hodinek z leštěné oceli je 39 mm na 39 mm, sklo je safírové a pásek z telecí kůže, ale můžete jej nechat vyměnit.

Dají se pořídit u oficiální prodejců TAG Heuer nebo na stránkách. Ano, zaplatíte za ně dost. Ale neztrácí hodnotu, jsou nekonečně cool a máte něco, co až za třicet let dáte synovi, ukážete mu filmy McQueena a celou historii pozapomenutých hodinek, které se staly ikonou ač to nikdo neplánoval, pak víte, že jste předali rodinné stříbro.

Text: Václav Mensa. Foto: TAG Heuer.