(hory) 5 způsobů, jak si teď užít rakouské Alpy – kromě lyžování

TVB

I ten nejfanatičtější lyžař potřebuje během zimní dovolené aspoň jeden den odpočinku. Lyžařské regiony se proto víc a víc zaměřují na aktivity mimo sjezdovky. Jak si užít Alpy, když už vás z přeskáčů bolí nohy? 

1. Projíst se alpskou kuchyní

 

Salzburg Hochkönig © Claudia Ziegler
Salzburg Hochkönig © Claudia Ziegler

Jasně, dnes si můžete na sjezdovkách v Alpách dát luxusní obědy přímo na sjezdovce a nemusíte si ani zouvat lyžáky. Když ale víte, že vás po hutném obědě nečeká ještě odpoledne plné lyžování, užijete si svůj gastrozážítek určite lépe. Užitečnou pomůckou při objevování alpských specialit je projekt Via Culinaria. Průvodce, který to nejlepší z gastronomické nabídky mapuje již deset let, zahrnuje devět zážitkových cest křížem krážem Salcburskem, od kaváren přes horské chaty, farmy a špičkové restaurace. Jedním z trendů je přitom v Rakousku takzvaná Alpine Küche neboli alpská kuchyně, tedy fúze tradiční salcburské kuchyně. 

Tradičnější chutě lze objevit třeba v oblasti Gasteinertal. Během třech lednových termínů tady mohou návštěvníci v rámci akci Markt:Auflauf ochutnat předkrmy, hlavní jídla i dezerty. Přímo na lidovou tradici navazuje šéfkuchař Andreas Döllerer z Gollingu, který patří mezi nejlepší kuchaře v Rakousku. Tradiční snídani lesníků Muas, který se připravuje z mouky a sádla, vaří na nové způsoby, aby se na tradici nezapomnělo, ale aby také chutnala dalším generacím. Mimochodem, pro milovníky kvalitního jídla je právě Salcbursko obzvlášť vhodnou destinací. Nikde jinde Evropě není tolik ekologických zemědělců a producentů jako tady, více než polovina zemědělské půdy v Salcbursku je obhospodařovaná biologicky nebo biodynamicky s certifikátem Demeter.

Vzhledem k tomu, že Rakousko je zemí skvělého vína, bylo by hloupé toho nevyužít. Třeba během festivalu vína v oblasti Ski Amadé, který se tentokrát koná od 14. do 21. března 2020. Na 26 certifikovaných lyžařských chalupách se setkáte s exkluzivní nabídkou rakouských vín.

Pokud pak po kulinárním dni i na sjezdovce nechcete gastronomickou laťku snižovat, zkuste třeba v oblasti Ski amadé jejich tematicky zaměřené stezky, které vás povedou od jedné horské chaty ke druhé. Vše vychází z doporučení od místních obyvatel.

 

2. Sáňkování

Wildkogel-Arena Winter Rodeln © Wildkogel-Arena Neukirchen & Bramberg (14)Ideální způsob, jak si užít hor, ale sedět při tom na zadku a nechat stehna aspoň trochu odpočívat. Sáňkařské dráhy najdete dnes skoro ve všech lyžařských střediscích. Ve Ski Amadé je už cesta rolbou na start sáňkařské dráhy na Spielberghausu zážitkem. Před sjezdem dráhy na Hochalm v údolí Heutal si můžete dát typický císařský trhanec a dolů do údolí sjet na saních po 3,5 kilometrů dlouhé trase. Čtyřikrát delší je pak sáňkařská dráha ve Wildkogel-Areně v oblasti Hohe Tauern, která je se svými 14 kilometry nejdelší osvětlenou sáňkařskou dráhou světa. Jízda dolu do údolí trvá bez zastávek přibližně 40 minut. O kousek dál ve Fieberbrunnu si musíte sáňkování tak trochu zasloužit 1,5hodinovým výšlapem. Anebo pokud nemáte špatné svědomí, pohodlnější variantou je výjezd na start se ski taxi.

 

3. Zimní turistika na sněžnicích

Saalachtal
Teufelssteg v údolí Saalachtal

To nejjednodušší je občas to nejhezčí. Takže místo všeljakých aktivit se můžete v Alpách prostě procházet. Kdo přece jen chce nějakou tu výzvu, můžete v salcburském údolí Saalachtal vyzkoušet zimní turistiku na sněžnicích, K tomu není potřeba žádných speciálních dovedností, vyrazit může opravdu kdokoli. Podle toho, co vás láká, si můžete vybrat od idylických vycházkových tras v údolí, po noční procházky ve světlu pochodní, až po náročnější stezky v alpském terénu. V oblasti Wildkogel se daleko od udržovaných cest vydáte na výpravy na sněžnicích s průvodcem do údolí Sulzbachtal s horamou Großvenediger, či do údolí Dürnbachtal. Unikátní jsou výlety s průvodcem Národního parku Hohe Tauern zasněženého pralesa Rauriser Urwald. Expedice jsou naplánovány na každé pondělí a středu od 25. 12. 2019 do 3. 4. 2020. Turisté si na výpravách budou moci vychutnat úžasné výhledy na hory Sonnblick nebo Ritterkopf a s trochou štěstí dokonce i pozorování divokých zvířat.

4. Vylézt ledový vodopád. Anebo ledovou věž

Koho už nebaví jen lezení na boulderech v přeplněných halách po práci nebo pasivní sledování Adama Ondry na YouTube, může si zkusit vylézt ledový vodopád. V Ledové Aréně (Eisarena) v oblasti Rauris si mohou nováčci nejdřív zkusit vylézt 13 metrů vysokou ledovou věž. Zkušenější horolezci mají k dispozici celkem patnáct vodopádů, které mohou zdolat.

5. Nejsou lázně jako lázně

Jasně, v každém městěčku v Česku, kde v zimě aspoň jednou zasněží, se nachází aspoň jeden tříhvězdičkový hotel, ve kterém postavili dvě sauny a říkají tomu zimní lázně. Výhoda rakouských Alp je, že to tam s wellnessem myslí vážně. V Salcbursku najdete třeba šest termálních lázní.  Ve Gasteinertalu jsou lázně ještě k tomu skoro přímo u sjezdovky. Pokud vás už lyžování nebaví, skočíte si na luxusní sauny, nebo rovnou do hamamu. Další lázně, které stojí za návštěvu, jsou Alpentherme a Felsentherme v Gasteinertalu, zážitkové termální lázně Amadé v Altenmarktu, Tauern Spa v Zell am See-Kaprunu, Aqua Salza v Gollingu nebo Heiltherme Bad Vigaun.

Více informací najdete zde.