(hudba) Jak se starat o vinyl

main

Popularita streamování se prý – možná poněkud překvapivě – odráží i v rostoucích prodejích klasických vinylových gramodesek. Vinyly nabízejí nezaměnitelný zvuk a celkový zážitek z poslechu, který se nedá srovnat s jinými formáty. Nesrovnatelná je ovšem taky péče, kterou své sbírce musíte věnovat.
Skladovat vždy vestoje
Gramofonové desky především nesmíte skladovat v horizontální poloze, jinak řečeno vleže na sobě. Deska je relativně těžká a vinyly by se zvlnily nebo by dokonce mohly popraskat. Uchovávejte je proto výhradně ve vertikální poloze čili vestoje nebo v mírném záklonu.
Nikdy ne ve vlhku a na přímém slunci
Vinyl je plast, takže mu škodí přílišná vlhkost a vysoké teploty. “Nikdy vinylové desky nevystavujte na místech jako je koupelna nebo na přímém slunci. Mohly by se zvlnit a špatně by se přehrávaly,” říká Miroslav Mlčůch, technický ředitel showroomu VOIX, který na pražském Starém Městě nabízí audio a videotechniku těch nejprestižnějších světových značek.

Gramofon Oracle, info o dostupnosti v Showroomu VOIX. 222 990 Kč
Deska bez gramofonu je jako papír bez pera. Nemá smysl. Investice do dobrého gramofonu může být na celý život. Gramofon Oracle, info o dostupnosti v Showroomu VOIX. 222 990 Kč

Na drážky nesahat
Při manipulaci s gramodeskou se nikdy nedotýkejte jejích drážek, ve kterých je uložen zvukový záznam. Vlhkost z našich prstů by se dostala do drážek a na ni by se nalepil prach. Dotýkejte se tedy pouze okraje desky a labelu v jejím středu.
Největší nepřítel prach
Ano, největším nepřítelem gramodesky je prach, který se usazuje v jejích drážkách. Vinyl proto vždy skladujte v obalu, ale i v papírové košilce, ve které byl uložen, když jste ho koupili. A protože papírová košilka sice chrání před prachem, ale je poměrně tvrdá a nezabraňuje vytváření statické elektřiny, která zase přitahuje další prachové částice, dejte přednost vnitřním košilkám polypropylénovým.

Gramofon Oracle Paris, info o dostupnosti v showroomu VOIX, 72 090 Kč.
Gramofon Oracle Paris, info o dostupnosti v showroomu VOIX, 72 090 Kč.

A pokud chcete ochranu ještě znásobit, pokud jste při rozbalování alba strhli původní plastový přebal, pořiďte si na papírové obaly alb ještě obaly plastové. Gramodeska by skutečně měla být stále chráněně před prachem a nečistotami.
Vinyl nemá být v obalu, pouze když ho přehráváte. Samozřejmě před i po přehrávání jej otřete antistatickým štětečkem nebo stěrkou a je-li to možné, při přehrávání vinylu máte přiklopené plexi víko gramofonu.

Čištění? Suché i vlhké I v obalech pečlivě schraňované vinyly čistěte. Základem suchého čištění je už zmiňovaný antistatický kartáček z uhlíkového vlákna. Desku čistíme za chodu na gramofonu a po několika otáčkách kartáček pomalu stáhneme přes vnější okraj vinylu. Důkladnější je vlhké čištění. To nejjednodušší provádíme
pomocí k čištění vinylů určeného roztoku a destilované vody a dvou hadříků z mikrovlákna. Výsledný roztok jedním hadříkem naneseme na vinyl a po chvíli ho druhým pečlivě setřeme ve směru drážek.

Foto: Voix.