(hudba) Náš povíkendový tip: Bacha, Bach!

mse_h_moll (2)

Johann Sebastian Bach v tradičních i svěžích podobách za účasti špičkových interpretů z celého světa – o tom je mezinárodní hudební festival Bach for All, který byste si neměli nechat ujít, ať už patříte mezi znalce klasické hudby nebo její prázdninové posluchače. Na programu jsou totiž známé oblíbené skladby barokního mistra, i absolutní rarity pro fajnšmekry. Koncerty rozložené do celého roku nabízejí taky skvělou příležitost pro poznávací tour po nejkrásnějších pražských kostelech a koncertních sálech, ale i po zajímavých alternativních prostorech velkoměsta. Mezi hvězdami letošního programu se objeví legendární holandský flétnista Wilbert Hazelzet, německý trumpetista Otto Sauter a sopranistka Hana Blažíková, která společně se souborem Collegium Marianum seriál šesti koncertů v pondělí 24. února zahájí. 

„Inspirací pro tento ročník je pasáž z dopisu určeného Erdmannovi, v němž se Bach zmiňuje o společném domácím muzicírování za účasti rodiny, především pak jeho druhé ženy s „čistým sopránem“. Další osou je vztah J. S. Bacha k pravděpodobně nejuznávanějšímu skladateli té doby Georgovi Philippu Telemannovi. Existují důkazy, že se mistři velmi podporovali, dokonce si vyměňovali opisy svých skladeb,“  vysvětluje umělecký ředitel festivalu Bach for All Jakub Kydlíček. 

Bach a Telemann se na festivalu setkají hned dvakrát. Poprvé to bude při zahajovacím koncertu Bach for All, který proběhne v pondělí 24. února v Tereziánském sále v Břevnovském klášteře. Dvě kantáty zazní v podání Collegium Marianum a světoznámé sopranistky Hany Blažíkové. Suita č.2 h-moll pro sólovou flétnu bude patřit umělecké vedoucí souboru Janě Semerádové. Srovnání instrumentálních skladeb dvou barokních velikánů pak nabídne koncert ve čtvrtek 30.4. v Anežském klášteře, kde vystoupí soubor Barocco sempre giovane a německý trumpetista Otto Sauter. Na programu je mj. 2. Braniborský koncert F-dur, který není vzhledem k náročnosti trubkového partu příliš často uváděn. Ještě týden před tím, ve středu 22.4., ovšem můžete v Zrcadlové kapli Klementina zažít Bachovy sonáty v podání legendárního holandského hráče na barokní příčnou flétnou Wilberta Hazelzeta, jehož doprovodí německý cembalista Jacques Ogg. 

Druhá část festivalu se ponese doslova v duchu konceptu Bach for All, bude tedy určen nejen pro všechny posluchače, ale také hudebníky, zpracování i místa. V novém hudebním prostoru DISTRIKT 7 se tak 9.6. rozezní Bachovy skladby v podání akordeonistů v čele s profesorem Filipem Slavíkem. Bazilika sv. Markéty přivítá 17.7. německého varhaníka Wolfganga Zerera. A závěrečný koncert festivalu „Bach for Charity“ (22.9.) bude patřit mladým houslistům z Pražské konzervatoře, kteří v kostele sv. Martina představí souborné provedení Bachových recitálů, sonát a partit. 

Více na www.bachforall.cz 

24.2. 19.30

„Ich habe Genug“ – Collegium Marianum a Hana Blažíková (soprán)

Tereziánský sál, Břevnovský klášter 

22.4. 19.30

„Mr. Bach de Leipzing“  – Wilbert Hazelzet (barokní příčná flétna)  a Jacques Ogg (cembalo)

Zrcadlová kaple, Klementinum 

30.4. 19.30 

„Tromba festante“ – Barocco sempre giovane a Otto Sauter (trubka) 

Klášter sv. Anežky České

9.6. 19.30 

„Accordion for Bach“ – Trojanovo trio