(hudba) Proč jet na Sziget

web Dua Lipa

Monstrfestival Sziget v Budapešti sice vypukne až 5. srpna, už teď ale známe všechny hlavní hvězdy. Autora těchto řádků to vede k zamyšlení nad celou akcí. Poprvé na Sziget zavítal před dvaceti lety. Už tenkrát šlo o velký festival, který se tradičně rozprostírá do celého týdne – to z něj dělá nejenom jeden z největších festivalů nejen v Evropě, ale zřejmě i na světě. Autor těchto řádků tam jel jako novinář píšící o vystoupení skupiny Ohm Square. Byl to poněkud bizarní večer. Čeští elektroničtí pionýři hráli v primetime na hlavní festivalové stagi. Organizátoři je tenkrát časově vměstnali mezi skupinu Chumbawamba a Lou Reeda – ten vystupoval po nich a celý festival uzavíral.

To už by se dnes asi nestalo – míněno nacpat mezi světové superstars neznámou, byť mimořádnou kapelu z Prahy. Ze Szigetu se mezitím stal obří kolos. To potvrzuje i soupiska hvězd, které tu letos vystoupí. Výčet je úctyhodný: Calvin Harris, Dua Lipa, Kings Of Leon, Major LazerThe StrokesA$AP Rocky, Anna Calvi, Denzel Curry, Diplo, FKA twigs, Foals, Kaytranada, Khalid, Lewis Capaldi, Mabel, Slowthai, Stormzy a stovky dalších.

web kings of leon

Jistou nonkonformnost si pořadatelé ovšem pořád udržují. V nejtučnějším písmu na plakátě si trvají na Calvinu Harrisovi, daleko větší britská hvězda jménem Stormzy se schovává mezi headlinery až pod ním. To ale celé může být jen subjektivní názor. Na každý pád, letošní Sziget má line-up, který musí strhnout úplně každého…

-tom

Festival SZIGET: Ostrov svobody

5. – 11. srpna 2020

Budapešt, Maďarsko

Vstupenky k prodeji ZDE – nyní od 199 €

POZOR! Ceny se mění 3. března 2020

szigetfestival.com/cz/

@szigetofficial