(hudba) Space X otvírá domácí festivalovou sezonu

Never Sol 01

Praha má nový hudební festival! Je zaměřen na současnou alternativní hudební scénu a uskuteční se v pátek 12. a v sobotu 13. dubna 2019. Hudební festivalová sezona se tímto považuje za zahájenou.

Na prolínání hudebních žánrů se můžete těšte v podzemních prostorách bývalého Domu uměleckého průmyslu v Charvátově ulici, kde nyní sídlí Divadlo X10, jen pár kroků od Národní třídy. 

„Festival je určen primárně milovníkům alternativní a ambientní hudby s přesahy do dalších hudebních směrů. Představí špičky tohoto žánru z Česka i zahraničí. V Praze podobně zaměřený festival chybí, rozhodli jsme se ho pořádat, protože Divadlo X10 je multižánrovým, umělecky otevřeným prostorem,“ vysvětlila Lenka Havlíková, ředitelka divadla. 

Mezi největší lákadla patří Lenka Dusilová a úspěšný slovenský kytarista David Kollar, který spolupracoval s bubeníkem skupiny King Crimson Patem Mastelottem ve společné skupině KoMaRa. David Kollar vydal v roce 2018 desku Illusion of a Separate World s proslulým norským trumpetistou a mistrem ambientní hudby Arvem Henriksenem. V současnosti Kollar pravidelně koncertuje s Erickem Truffazem. Na pražské vystoupení přizval dalšího snivého trumpetistu Paola Ranieriho z Itálie. 

Dorazí také česká pianistka a zpěvačka Barbora Mochowá, kterou doprovodí Unique Quartet. V rámci turné ke své nové desce na festivalu vystoupí česká uhrančivá zpěvačka Never Sol kombinující silné melodie s elektronikou. Na festivalu zahrají také například Irena a Vojtěch Havlovi, držitelé Českého lva za film Křižáček. 

Hudební program doplní například výtvarný workshop Milli Janatkové, k vidění bude instalace ozvučených soch Martina Janíčka nebo výstavy obrazů Igora Hlavinky, Iva Pelichovského a výstava fotografií Iva Karáska. 

Hlavním dramaturgem festivalu je Michal Kořán, který se celoživotně věnuje ambientu a byl hlavním dramaturgem a organizátorem nultého ročníku. V tomto roce se spojil s Divadlem X10, které festival pořádá ve svých prostorách a podílí se i na jeho dramaturgii.

Vstupenky lze koupit za 250 korun na jednotlivé dny pátek a sobotu, nebo dohromady na oba dva dny za 400 korun. 

Na úvodní fotografii je zpěvačka Never Sol (ale to vám jistě nemusíme říkat)