(icons) Důvody, proč je Tilda Swinton víc cool, než zbytek smrtelníků

Mai

Nemusíte znát jméno. Víceméně preferuje, když ji nikdo nezná. Ale určitě znáte The Ancient One z Dr. Strange. Nebo Bílou čarodějnici z Letopisů Narnie. Nebo psychopatickou právničku z filmu Michael Clayton. 

3

Catherine Matilda Swinton je skotka s ostrými lícními kostmi, pronikavým pohledem, ikonickým sestřihem, který si dělá co chce, kariérou, za kterou by leckdo vraždil a také schopností nenápadně a nenásilně fascinovat čímkoliv, co udělá.

Krom jejích téměř 70 filmů, kde je každá postava naprosto jedinečná záležitost a samotnou Tildu často nepoznáte, jsou i další důvody, proč je asi nejdivnější a také nejvíce fascinující osobností současného filmového světa.

7

Na začátku kariéry si přivydělávala na filmování gamblingem. Její dědeček jí naučil už v útlém věku, jak poznat vítěze na dostizích. A v době, kdy s Derekem Jarmanem natáčela nezávislé (a nyní legendární) filmy, sázela na koně. A byla úspěšná.

David Bowie byl její nejlepší přítel a ona zase jeho. Prý to bylo splynutí duší. A vypadal stejně. Jednou dokonce udělala shoot, který David viděl a myslel si, že je to on sám. Dokonce spolu hráli v jednom z jeho posledních klipů – The Stars (Are Out Tonight).

Když jí bylo pět, chtěla zabít svého mladšího bratra. Šla do jeho pokoje s cílem ho zavraždit, nicméně když přišla, už se dusil na nějakých stuhách z hraček. Tilda mu je vytáhla z pusy a rodiče ji našli, jak zachraňuje bratrovi život.

Bydlí uprostřed skotských kopců a Loch Ness má nedaleko. Městečko se jmenuje Nern. Pořádá nezávislé filmové festivaly v dalších skotských městech, kde namísto vstupenky musíte donést nějaký koláč nebo jídlo.

4

Její prababičku maloval John Singer Sargent, její otec byl generál major Sir Jon Swinton, válečný hrdina a se dvěma vyznamenáními od Královny. V internátní škole chodila do třídy s Princeznou Dianou. Mezi její předky patří vědci a umělci. Má modrou krev a k původu se chová tak, jak by se k němu člověk měl chovat. Moc ho neřeší. Namísto toho, aby se z ní stala vévodkyně, vybudovala si vlastní život.

Je fascinující, že když se snaží splynout se zbytek smrtelníků, je vidět ještě víc.

-New York, NY - 20190506 Tilda Swinton rocks a beret and shades as she arrives at her hotel. -PICTURED: Tilda Swinton -PHOTO by: Humberto Carreno/INSTARimages.com  This is an editorial, rights-managed image. Please contact  INSTAR Images  for licensing fee and rights information at sales@instarimages.com or call +1 212 414 0207. This image may not be published in any way that is, or might be deemed to be, defamatory, libelous, pornographic, or obscene. Please consult our sales department for any clarification needed prior to publication and use. INSTAR Images reserves the right to pursue unauthorized users of this material. If you are in violation of our intellectual property rights or copyright you may be liable for damages, loss of income, any profits you derive from the unauthorized use of this material and, where appropriate, the cost of collection and/or any statutory damages awarded For images containing underage children: Be advised that some Countries may have restricted privacy laws against publishing images of underage children. Inform yourself! Underage children may need to be removed or have their face pixelated before publishing.

V emailu má automatickou odpověď, že je nepřítomna až do 1.1.2070 a do té doby se nemůže zprávám věnovat. A ještě vám poděkuje za pochopení.

Byla součástí bezpočtu uměleckých projektů. Jeden ze známějších je její projekt The Maybe, kdy spala ve velké skleněné krychli na Art Basel a v MOMA. Mezi další patří malá opera, kde jsou hlavními hvězdami její psi. Případně to, že v několika uměleckých kavárnách dělá kurátorku knihoven.

8

 

Text: Václav Mensa.