Jak na jedno rychlý kafe

Espresso-Veloce-Coffee-Maker-6-1600x1028

 

V jižní Africe jsme navštívili továrnu luxusní značky Super Veloce, která vyrábí dost možná nejvíc cool kávovary na trhu. Jediná chybka: nejsou pro každého.

Ceníme lidi, kteří dělají svou práci s vášní. Pokud to samozřejmě není třeba účetní Radovana Krejčíře. Nebo rovnou Radovan Krejčíř. Vizionář Paolo Mastrogiuseppe pochází z JAR, což je mimochodem země, kde – jak jsme se sami přesvědčili – zmiňovaného Krejčíře zná úplně každý. Sám Paolo má vášně na rozdávání. A nejen proto, že je původem Ital.

Snímek obrazovky 2017-07-20 v 19.22.06

Charismatický čtyřicátník Paolo je bývalým inženýrem se zkušenostmi z jihoafrické armády. Pro svou značku nyní již ikonických superluxusních kávovárů Super Veloce doslova žije. „Tohle není kávovar, ale funkční umělecké dílo,“ vášnivě mi vysvětluje ve své továrně v „lepší čtvrti“ jihoafrického Johannesburgu.

Super Veloce znamená v překladu z italštiny superrychlý. Design jeho kávovarů, které jsou věrnými kopiemi motorů z Formule 1, tomu odpovídá. Třebaže káva je vlastně „pomalý“ nápoj a výroba jednoho takového exkluzivního kávovaru zabere celých pět měsíců! (Pro ilustraci: luxusní Rolls Royce se vyrobí „jen“ za 4 měsíce.)

IMG_4308

V útrobách továrny zaměstnanci leští a ručně obrušují každou ze šesti set součástek, ze kterých se kávovar Super Veloce skládá. Díly jsou vytvořeny na míru s přesnosti 1/10mm. Je to dokonalá mravenčí práce.

Lidský faktor je při výrobě kávovaru zásadní. Žádné plasty na produktu nenajdete. Používá se nerezová ocel, titan, karbon, aluminium třídy T6. Detaily jsou dokonce vyvedeny z ryzího zlata!

Není divu, že jeden stolní kávovar Super Veloce váží dobrých třicet kilo. Ostatně, Paolo ani nepředpokládá, že majitelé s přístrojem hýbají. Mají jej prostě vystavený jako užitné umění v bytě. To, že Super Veloce vyrobí kávu, je pro něj jen bonusem navíc.

32c62277240513f69edf68c3d89e7e0c

Inspirací pro Espresso Veloce byl motor Ferrari z formule 1, kterou v devadesátkách túrovali Michael Schumacher a Ayrton Senna. Tedy v dobách, kdy motory efjedniček ještě nevypadaly všechny stejně. Paolo mi hrdě ukazuje podrobné nákresy. Je jich poměrně hodně a jeho výklad zabere čas, na přístroji totiž navrhoval doslova každý šroub. „Všechno jsem navrhoval sám na rýsovacím prkně a spočítal bez software a počítače,“ vysvětluje. „Veškeré materiály jsou zcela autentické jako při výrobě motoru F1 – slitiny dovážíme z USA, karbon pochází od dodavatele pro značku Ducati, elektroniku a strojek vozíme ze Švýcarska.“

V jeho kanceláři momentálně vrcholí přípravy před uvedením nových typů kávovaru. Hlavním tahounem této sezony je stolní kávovar inspirovaný motorem z Porsche. Stejně jako ostatní produkty Super Veloce se bude vyrábět v přísně limitovaných sériích o několika stech kusech pro celý svět. Začněte pomalu střádat, Super Veloce jsou sběratelské kousky a předpokládá se, že ceny kávovaru budou časem rychle růst. Jak přece říká Paolo, není to jenom kávovar, ale umělecké dílo.

Engine-coffee-machine-10a

Espresso Veloce Nero Carbonio 500 se vyrábí v několika verzích a zákazník se může rozhodnout, jestli chce malý V8 motor, střední V10 nebo klasiku v podobě V12 s rozevřením válců 75°. Příprava kávy není nic složitého, stačí odklopit víko ventilů (respektive vačkových hřídelí) a nalít vodu. Nastartovat se můžete i pomocí grappa dávkovače.