Jak na novoroční předsevzetí?

10402667_794245383940729_1115613494656620408_n

Konec roku je vždy časem bilancování. Máme tendenci procházet si v hlavě uplynulých 12 měsíců, vzpomínat, přemýšlet, hodnotit. Jaký byl rok 2017? Dynamický? Určitě. Převratný? Pro mnohé z nás ano. Náročný? Nepochybně.

Ať už pro váš uplynulý rok sedí jakékoli adjektivum – pozitivní či negativní – přebývat v minulosti nemá příliš smysl. Pojďme si připít na úspěchy, vzít si poučení ze selhání, truchleme chvíli nad ztrátami, oslavme zisky. Minulost může změnit jenom historik. Ale budoucnost je z velké části v našich rukou.


Většina z mých přátel tvrdí, že si nedává předsevzetí. Klasickou větu o tom, že by je stejně nikdy nedodrželi, doplní nihilistickým mávnutím rukou. Přiznám se, že nemám rád tento nad všechno a nad všechny povznesený přístup. Vždy je na čem pracovat, i kdyby to měla být drobnost. A lenost nebo strach ze selhání nám nesmí zabránit pokusit se dosáhnout radosti z úspěchu.

Je pravda, že někteří z nás nepotřebují impuls v podobě začátku nového roku k tomu, aby se odhodlali ke změně. Většina z nás se ale potřebuje chytit nějakého symbolu.

Letos si dejte předsevzetí. Nějaký cíl, ke kterému budete moct vztáhnout svou snahu. Jak to udělat, abyste předsevzetí v roce 2018 dodrželi?

  • Nedávejte si mnoho cílů. Znáte to přísloví o honění více zajíců najednou? Pokud budete drobit svou energii a focus na příliš mnoho věcí, pravděpodobně nedosáhnete ani jedné.
  • Buďte realisté. Pokud si dáte za cíl vylézt K2 a v životě jste se nejvýš vydrápali na Praděd, samozřejmě budete zklamaní. Cíle by měly být dostatečně motivující, ale stále reálné.
  • Zapojte své ego. Chlapské ego je pověstné. Zapřáhněte je jako pojistku vaší snahy a vašeho odhodlání. Až přijde pokušení se vzdát, vzpomeňte si na svou hrdost. Opravdu se na to chcete vykašlat?
  • Nevzdávejte se při prvním selhání. To totiž pravděpodobně přijde. A dokonce to nemusí být vaše chyba. Může se stát, že prostě zapomenete. Nebo vám vnější okolnosti nedovolí v tomto případě dodržet předsevzetí. Ale obrovskou chybou by bylo zahodit veškerou dosavadní práci do koše. Oklepejte se a pokračujte dál.
  • V poslední době je dost v módě zlehčovat vlastní úspěchy. Buďte hrdí na svoje pokroky a nestyďte se za svou snahu. I kdyby to byla z pohledu okolí úplná drobnost, vy sami nejlépe víte, kolik úsilí jste museli vynaložit.

Vše nejlepší do roku 2018 vám přeje celý tým ForMen.