Jak návrháři kolaborují (s obchodními domy) – díl 2.

Většina velkých módních řetězců kopíruje kolekce slavných návrhářů a nabízí tak zákazníkům design s ucházející kvalitou a za dostupné peníze. Zatímco někteří nad tím bědují a oprávněně toto považují za porušování autorských práv, další jsou rádi, že se jim podaří sehnat stylové kousky, které si mohou dovolit.

Značka H&M se rozhodla jít ještě jinou cestou. Pravidelně od roku 2004 oslovuje jednoho návrháře nebo módní dům, aby společně vytvořili dostupnou a designovou kolekci. Letos je tím vyvoleným kanadsko-turecký návrhář Erdem Moralioglu. Podívejte se, jaké kusy zatím vznikly pod taktovkou velkých jmen světové módy ve spolupráci se švédským oděvním řetězcem.

2013 – Isabel Marant

Isabel-Marant-HM-mens-collection-01

Francouzský návrhář při spojení sil s H&M vytvořil kolekci plnou geometrických indiánských vzorů, batiky, flitrů a zajímavých a dobrých střihů a hrubé pletáže na jedné straně a nudných tepláků a basic triček na straně druhé. Rozhodně by se ale našlo víc kousků, které by stály za hřích.

2014 – Alexander Wang

alexander-wang-x-hm-lookbook-collage

Návrhář Alexander Wang svým pojetím kolekce naprosto šokoval. Monochromatické černé a šedé looky, mikiny, Oversized bundy, boxerské rukavice. Kolekce je hodně sportovní, takže nechybí funkční bundy, láhev na vodu, píšťalka a různé vaky a batohy. Tohle bylo něco úplně jiného.

2015 – Balmain

BALMAIN-X-HM-2015-Advertising-Campaign-3

Navázat spolupráci s domem Balmain se ukázalo jako skvělý tah. V kolekci nechyběly armádní kabáty, kožené křiváky, kalhoty, výšivky i korálky a flitry, stejně jako rozsáhlý výběr doplňků. Některé kusy jsou vysloveně okázalé (kožená bunda se zlatými rukávy a obrovskou výšivkou), jiné velmi decentní (trička s logem Balmain). Co ale naplat, kolekce byla ihned vyprodaná.

2016 – Kenzo

00-holding-kenzo1

Poslední tři roky je to co kolaborace, to ikona. Každá je úplně jiná a osobitá ale přitom každá měla úspěch. Kenzo se vrhlo na pulty řetězce s výraznými barvami a typickým žirafím vzorem, který se jako červená nit táhl celou kolekcí. Za zmínku stojí gigantické kabáty, dlouhé rukavice nebo třeba zelený pánský overal…

2017 – Erdem

3

Výsledkem letošní kolaborace se značkou Erdem je velmi celistvá kolekce, které dominují květinové motivy, konzervativní barvy a minimalistické střihy. Kolekce bude k dostání od 2. listopadu. Vizuál kolekce nafotil slovenský fotograf Michal Pudelka.


Text: Štěpán Molitor

Foto: Archiv značky