(manuál) Jak si užít – a přežít – vánoční večírek

ArenaHOMMEby_Alasdair_McLellan

Zvukový signál ohlásil příchod nového mailu z interní korespondence. Jako každý rok, už je to tady zase. Pozvánka na vánoční večírek. Někteří lidé se na něj těší už od října, mnozí se jej (často oprávněně) už od srpna děsí. Vánoční večírek je ve firmě neoficiálním uzavřením roku, možností opít se se svým šéfem (a u toho vášnivě debatovat o budoucnosti kryptoměn), brát drogy s kolegou z daňového nebo skončit v posteli s junior manažerkou.

Vánoční party má potenciál vytvořit i rozvrátit přátelství, pomoci vám k povýšení i k vyhazovu. Jak dosáhnout toho, aby vám, když budete druhý den procházet fotky v telefonu, vzpomínky vyloudily na tváři pobavený a uštěpačný úsměv a ne nutkání zahrát si ruskou ruletu s automatickou pistolí?


Dresscode

Většinou platí, že čím úspěšnější firma, tím více posh lokace a tím sterilnější zábava. Nemusí to však být pravidlem. V každém případě respektujte dresscode na pozvánce. Pokud žádný není, podívejte se na místo, kde se akce koná. Je to luxusní restaurace? Hotelový bar? Hospoda? Zasedačka? Na základě toho jistě správně odhadnete, co se od vás očekává.


Dekórum

Firemní večírek je společenská událost jako každá jiná. Možná uvolněnější, ale přesto má svá nepsaná pravidla. A zvláště pokud jste ve vedoucím postavení, jejich nerespektování vám může v očích kolegů dost uškodit.

  • Jestliže se večírek pořádá, je vaší povinností jej navštívit. Je docela módní dávat najevo jak máte tyto události v paži. Už z úcty k hostiteli (vaší firmě) to ale nedělejte. A to i když máte velmi dobrý důvod se večírku děsit.
  • Dodržte dresscode. Snad ještě větším hříchem než přijít underdressed je být overdressed. A když má party nějaké téma, snažte se držet se jej.
  • Šéf má povinnost obcházet sálem a bavit se se svými podřízenými. Vánoční večírek se zpravidla dělí na dvě části. První část, kdy je přítomen šéf a část druhou, poté co se šéf taktně vzdálil. Stává se ale (zvlášť u malých firem), že je to právě šéf/majitel, kdo vypije tři čtvrtě lahve Curvoisier XO a pak v ponožkách tančí na baru v rytmu Beyoncé.
  • Zní to ujetě, ale fakt to funguje. Před akcí si sepište seznam věcí, co nikdy, za žádných okolností, nikomu neřeknete. A tento seznam striktně a bez jakékoliv výjimky dodržte. I kdyby se to (podle vás) sebevíc hodilo do konverzace a i kdyby šlo (podle vás) o tu nejvtipnější historku večera. Věřte, že ráno to uvidíte jinak a budou vám vstávat vlasy na hlavě hrůzou při vzpomínce na to, jak jste zaraženému generálnímu řediteli vykládali zážitek z ukrajinského bordelu nebo jak jste HR asistentce šeptali, že kdyby si sundala brýle, připomínala by vaši oblíbenou pornoherečku.
  • Kdy je nejvyšší čas odejít? Přidržme se konzervativního pravidla – ve chvíli, kdy odešly dvě třetiny hostů. Je pravda, že pokaždé zůstane to pevné jádro až do konce a v této konstelaci vznikají ty nejlepší zážitky. Zároveň ale, když se neodporoučíte, velmi riskujete že zrovna vy budete zítra ústřední postavou té nové historky, jak se jistý kolega opil a trval na tom, že předvede striptýzové číslo ze Sin City a u toho bude balancovat na hlavě lahev vodky.

 

Jak nepřebrat

Vyčerpávající průvodce už na toto téma sepsali povolanější. Doporučujeme přečíst si kapitolu z knihy Dylana Jonese Jak přežít podnikový večírek nebo (poněkud prozaičtější) Jak se neožrat od Kingsleyho Amise. Připomeneme jen několik základních faktů.

  • Vždy se před večírkem najezte. I když jdete do luxusní restaurace a už týden se těšíte na hovězí tatarák v morkové kosti s lanýžovým pyré. Tento bod vynechávají jen večírkoví amatéři a to jsou potom ti, kteří se další den ráno nejvíc diví.
  • Jídlo samo o sobě ale nezastaví vstřebávání alkoholu. Jen jej zpomalí. Ale také zpomalí rychlost vašeho pití – je dost těžké zároveň jíst i pít (a nedoporučuji to zkoušet). Snažte se tedy v průběhu celého večera něco uždibovat.
  • Hlídejte si tempo nasávání. Když vydatně popíjíte celou noc, můžete se kontinuálně udržovat v náladě bez nějakých závažných následků. Když ale stejné množství alkoholu vypijete za dvě hodiny, je velmi pravděpodobné že se domů po svých nedostanete.
  • Každého panáka zapijte nealkem. A tím nemyslíme pivo, ale vodu. Pokud můžete, vyhýbejte se kofeinovým nápojům. Ty vás sice mohou na krátkou dobu postavit opět na nohy, ale ráno se můžete těšit na smrtící kocovinu.

Text: Štěpán Molitor

Foto: Pinterest