Jaké máme svetry. A jaké nutně potřebujeme!

01

véčko

Svetry s výstřihem ve tvaru písmena V, které se navlékají přes hlavu, patří mezi absolute classics. Jsou  elegantní, kamarádí se sakem i kravatou, ale hodí se i pro víkend mimo kancl. Mají různě hluboký výstřih – ten „nejradikálnější“ se nazývá „kriketový“.

do kulata

02

Další absolutní klasika mezi (nejen) pánskými svetry. Navlékací svetry s kulatým výstřihem se moc nehodí pod sako, vzezření dodávají spíš uvolněnější nádech. Pokud pod ním máš košili, límeček zůstane skrytý.

místo šály  

03

Tenké svetry přes košili v zimních měsících nestačí. Jednou z možností je i svetr s šálovým límcem, neboli shawl collar, který v posledních letech zase táhne. Až si ho vezmeš, vzpomeň si na Steve McQueena.

kardigan

04

Propínací svetry nejčastěji koupíš s V výstřihem, ale mohou být klidně i límcové. Oblíbené tenké kardigany se hodí i pod oblek, jednou z výhod mj. je, že ho svléknete, aniž byste si narušili svůj vychytaný účes.

rolák

05

Pokud si v roláku představuješ za každou cenu cara Putina, přeorientuj svou mysl aspoň na jiného, lidštějšího popularizátora – Steva Jobse. Rolák je dokonale praktickým svetrem, ale není pro každého…

s límcem a knoflíky

06

Zatímco v češtině výrazem „pulovr“ rozumíme všechny svetry přes hlavu, angličtina tim myslí především tento typ svetru. Je to střih, který spadá výhradně do kategorie pro volný čas. Jeho vzorem byl trikot ragbistů a pod sako se příliš nehodí, ale takoví Britové by třeba nesouhlasili.

text: Tomáš Otta, ilustrace: Tereza Kovandová pro ForMEN