Jan & Henry a design, který přitáhne pozornost

Ve studiu máme paralelně rozpracovaných několik projektů, nad kterými s radostí přemýšlíme. Jdou napříč celým naším portfoliem. Jde o interiér restaurace, kavárny, sportovní vesničky a pak mnoho kusů nábytku a osvětlení.

Jan Plecháč a Henry Wielgus tvoří dvojici úspěšných designérů. V roce 2012 si založili studio překračující hranice mezi uměním, designem a architekturou. Studio, v němž dostávají podobu zajímavé nápady, nese v názvu jména obou společníků.

Jan: sako Syngman Cucala, triko American Apparel, kalhoty H&M, pásek Lee. Henry: modrá pletená čepice, košile a kalhoty Lee.

Čím se teď zabíváte

Ve studiu máme paralelně rozpracovaných několik projektů, nad kterými s radostí přemýšlíme. Jdou napříč celým naším portfoliem. Jde o interiér restaurace, kavárny, sportovní vesničky a pak mnoho kusů nábytku a osvětlení.

Takhle se to jmenuje hlavně z pragmatického důvodu. Když budeme chtít každý jít svou cestou, pouze oddělíme ta jména od sebe,“ říká Jan. Ceny za nejlepší osvětlení udělené Elle Deco International Design Award nebo Designér roku Czech Grand Design dokazují, že jim to spolu opravdu jde. „Náš brainstorming nad projekty tradičně probíhá tady v Café Pavlač a mimochodem sedíte na mém místě,“ usmívá se Jan. Jejich práci můžete znát například z loňského Designbloku, kde vystavovali projekt k výročí 125 let existence značky Lee, jíž jsou ambasadory, nebo třeba z galerie Křehký, kde mají interiérovou houpačku Swing. Svým dílem se snaží vyprávět příběhy. „Například součástí světel pro Lasvit je dřevěná sklářská forma, se všemi detaily, které se používají už 300 let. To je ta surovost a historie, jež jsme chtěli představit a naším způsobem i převyprávět,“ vysvětluje Jan.
Spolu jsou každý den, kromě víkendů. „Dohodli jsme se, že o víkendu pracovat nebudeme… Ale taky jsme si řekli, že v létě nebudeme pracovat v pátek, což se nám dařilo jen občas,“ říká Henry. „Čtvrteční pivo v Akropoli ale držíme za jakýchkoli okolností,“ směje se Jan. Zatímco Henry pokuřuje, Jan občas během rozhovoru zvedá telefon a hned poté, co zavěsí, navazuje plynule na náš hovor, třeba o pražských restauracích. „Všude jsou teď nové podniky zaměřené na maso. Všichni kreslí do interiéru rozparcelovanou krávu. Takže podle mě je to tak, že buďto jsi dnes vegan, nebo jsi úplně úchylnej na maso.“
Jejich styl oblékání by se dal definovat jako minimalistický. „Poté, co mi ukradli auto, jsem si koupil krásnou 30 let starou Yamahu. A právě ta mi od té doby definuje módní styl,“ chlubí se Jan, který se navíc inspiruje i tumblery jako tokyo-bleep nebo thethingswelike. „Dívám se na ty stránky a pak mám chuť jít na tu moji motorku, koupit si starého porscháka a navrhovat hezké věci.“ Posledními výraznými kousky v jeho šatníku jsou kožená bunda AllSaints a legendární boty Red Wing. „Kamarád si je před půl rokem pořídil a mně to přišlo cenově jako úplný úlet. No a nedlouho poté už si je vyzvedávám v Denim Heads! A neměnil bych. Radši budu mít jednu dražší kvalitnější věc než deset obyčejných konfekčních, které za rok vyhodím. Také mám rád kousky s nějakým nápadem, detailem, kdy je například košile o něco delší než normálně,“ říká Jan. „Já mám už několik let kabát od Josefiny Bakošové a celkem pravidelně si vyrábím vlastní trika. Myslím ale, že se stále hledám,“ doplňuje Henry. „To je proto, že nemáš motorku,“ směje se Jan. Jsou spolu tak sehraní, že dokážou předvídat, co si na sebe druhý vezme.

Má to kleště!

Oba designéři jsou navíc hrdí majitelé stylového doplňku – multifunkčního nože Leatherman, o němž zapáleně vyprávějí. „Já to mám na mašinu, jsou tam dokonce i kleště.“ A Henry s jiskrami v očích dodává, že pilkou ukrývající se v Leathermanovi řezali dokonce i dřevo.

Oblíbená restaurace

Jan: Jednou z mých nejoblíbenějších restaurací je Cukr Káva Limonáda na Malé Straně a pak Phill’s Twenty7 v Holešovicích, která patří našemu kamarádovi.
Henry: Řeknu několik restaurací
z Prahy, které jsou každá trochu jiná, ale pojí je určitá osobitost – Cafe Cafe v Rytířské, Ichnusa Botega na Újezdě s chutí Sardinie. Kousek dál na Malé Straně zase francouzské Cafe de Paris. Obzvlášť v létě je skvělé Peperoncino na Letné, a v ne-
poslední řadě bistro Phill’s Twenty7 v Holešovicích, které jsme navrhovali.

Oblíbený drink

Jan: Mám dva nejoblíbenější drinky – dvanáctku v Lokálu v Dlouhé ulici a pak můj evergreen vodka–soda.
Henry: Teď naposled v Miláně jsme byli na jedné akci, kterou pořádali kluci z Gnambox.com a jako drink rozlévali Disaronno se sodou a citronem.

Oblíbené obchody

Jan: Je pravda, že v Čechách až tak moc nenakupuji. Výběr mě moc nebaví a design obchodů už vůbec ne. Ale pár výjimek se najde, jako například Denim Heads u Betlémského náměstí.
Henry: Pokaždé, když vyrazím někam do zahraničí, zajdu do obchodu s velmi příjemnou atmosférou japonské značky Muji, která vyrábí pěkné předměty do domácnosti.

Oblíbené místo

Jan: Mým nejoblíbenějším místem během léta je Náplavka, i když je pravda, že v posledních letech je až moc přelidněná. V ranních hodinách je to pak Druhé patro.
Henry: V teplých měsících chodím rád do Riegrových sadů, kde je výhled na celou Prahu s Pražským hradem a Petřínskou rozhlednou, za kterou zapadá slunce. To je krásná kýčová záležitost.

_PIK3287

Jan: košile, AllSaints; kalhoty, H&M; boty, Nike Air Max 90 HYP PRM iD. Henry: tričko, home made; kabát, Josefina Bakošová; kalhoty, Lee; boty, Nike ID.

Kolekce stolků Ondulé, která je vyrobena z tenkého vlnitého plechu. Plechy jsou k sobě spojeny pomocí jednoduchých zámků a vyztuženy kulatou deskou. Není tak zapotřebí svařování ani šroubů a celý produkt se vejde do tenké krabice.
Kolekce stolků Ondulé, která je vyrobena z tenkého vlnitého plechu. Plechy jsou k sobě spojeny pomocí jednoduchých zámků a vyztuženy kulatou deskou. Není tak zapotřebí svařování ani šroubů a celý produkt se vejde do tenké krabice.

Text: Viola Černodrinská
Foto: Petra Pikkelová