(jídlo) Veganství je cesta k úspěchu

brady

Stát se veganem asi není úplně cesta pro bohéma, který častěji drží v jedné ruce sklenku, v druhé cigaretu. Co se ale týká sportovců, vypadá to, že být veganem může znamenat výhru.

Hvězdy sportu jako Tom Brady, Jermain Defoe, nebo Alana Blanchard nejsou často vegany z etnických důvodů. Proto tedy nedodržují striktní pravidla veganství, ale jako například Tom jsou vegany 9 měsíců z celého roku – nejde o to, že by to nebrali vážně, ale pořád se stravují jen tak, jak je to nejlepší vůči jejich kariéře.

Co je vlastně veganství?

‚Jistý druh vegetariánství, kdy se ale konzumuje výhradně rostlinná strava, nikoliv živočišná,‘ tak zní jakási definice, ve které jasně vidíme pravidla. Pod tuto kategorii řadíme například i raw stravu, která se vyhýbá ještě vaření jako tepelnému zpracování, nebo také tzv. junk food, které dokazuje, že i bez živočišných přísah můžete vykouzlit pěkně nezdravé jídlo a dezerty.

Jaké jsou hlavní výhody veganské diety?

Podle dietologa Jordana Pondera je veganství typické zejména nízkým obsahem tuku v jídle, a vysokým obsahem živin. Proto když se odstřihnete od živočišné stravy, začnete se postupně mnohem více spoléhat na ostatní jídlo a bude vám lépe.

Veganství podle všeho přispívá všemu. Zajímavost je, že také snižuje hladinu cukru v krvi a je tak velmi prospěšné pro lidi s diabetem dvojkou.

Text: Simona Redlipska