(jídlo) Vidličky&nože Petra Holce. Jako u mámy

Snímek obrazovky 2019-01-09 v 18.13.31

LEPŠÍ NEŽ OD MÁMY

Těsně před Vánoci jsem znovu stihl oběd v restauraci holešovického hotelu Mama Shelter, jemuž jsme před tím desetiletí říkali Parkhotel. Mama Shelter vlastní Francouzi a jde o überdesignový a kosmopolitní brand, který se od ostatních hotelů odlišuje jasně hipsterskou DNA. Mama Shelter s konkurencí nesoutěží luxusní okázalostí, ale nenápadnou a hravou kvalitou. A to samé platí i o jeho designové restauraci, v jejíž kuchyni se prolíná to nejlepší z celého gastronomického světa. Za Francii v menu najdete klasický kachní parmentier, za Itálii pizzu, za Balkán čevabčiči, za Blízký východ hummus, za Asii tuňákové tataki se sezamem a ponzu, za Česko guláš se špekovými knedlíky… Jen to všechno dohromady nedával mistr Jiří Babica, ale francouzský michelinský kuchař. Voila!  

Mama_Shelter_Prague_06_18-02_11204_FA

Mama_Shelter_Prague_06_18_-1Neznám v Praze jinou podobně kosmopolitní restauraci, víc světových chutí nedají v rámci svých „inspirací“ dohromady ani ve fast foodech. Navíc Mama Shelter není drahá, kromě argentinského rib-eye steaku nejdou ceny hlavních jídel moc přes 400 korun, což i vhledem ke zdejší kvalitě není žádná zlodějina. Naposled jsem tady jedl výborný hovězí vývar s trhanými masem, krásně šťavnaté tataki z tmavě rudých plátků syrového tuňáka s osvěživě štiplavým ponzu a po dlouhé době i čevabčiči. To bývalo prokletím veřejné komunistické gastronomie, protože jsme i tohle v originále super jednoduché balkánské jídlo zparchantěli stejně zločinně jako džíny v Prostějově. V Mama Shelter ovšem čevabčiči samozřejmě chutná tak, jak si ho pořád pamatuju ze svého posledního výletu do Chorvatska a Bosny, kde jsem ho nadšeně jedl obden. Grilované kousky nemastného masa jsou položené v jemném a křupavém pita chlebu a k tomu všemu dostanete ve stylovém papírovém kornoutu zabalenou štědrou porci dozlatova osmažených hranolků. 

Ano, jistě: všichni se dnes povinně rozpomínáme a dojímáme nad tím, jak vařily naše babičky a maminky, s těmihle PR slzami na mě ale fakt nechoďte. V Mama Shelteru se totiž určitě najíte líp než kdysi od maminky, která chudák v obchodě stejně nesehnala dobrou půlku potřebných ingrediencí, takže pak doma musela vařit trochu „na Babicu“. Mama-Shelter-Prague_Aout-08-18_77_FA

Mama_Shelter_Prague_06_18_10828_FA