Kam utéct před zimou: Top10 světových pláží

baywatchphoto

Zima udeřila plnou silou – nejlepší důvod sbalit kufr (samozřejmě ideálem je Classic Flight od Rimowy :) ) a rychle vypadnout do teplých končin. Co takhle na nejhezčí pláže na téhle planetě?

PINK SANDS

KDE: Bahamy

PROČ: Zhruba pětikilometrová pláž Pink Sands oprávněně patří k nejfotografovanějším na světě. Své jméno dostala pro unikátní složení nejjemnějšího písku – tvoří jej rozdrcený korál a mušle. Během západu slunce písek hází charakteristickou narůžovělou barvou. Mimochodem, jestli jste ten typ, co rád stalkuje celebrity, právě tady máte slušnou šanci na nějaké hollywoodské „áčko“ natrefit. Rozhodně tedy větší než v Karlíně…

Pink-beaches-of-Harbour-Island-Bahamas

 

ARUGAM BAY

KDE: Srí Lanka

PROČ: Na Srí Lance nás baví přízviska, které občas dostává. Jako např., že to je „Indie light“, anebo „místo pro dospělé backpackery“. Zátoka Arugam Bay je cool hlavně v tom, že se tu srocují surfaři z celého světa. The Point, Pottuvil Point a Crocodille Rock jsou jejich klasická místa. Na své si ale přijdou i standardní plážoví povaleči, protože Arugam Bay je vlastně jedna nekonečná tyrkysová pláž.

Arugam Bay - Sri Lanka (3)

 

PALAWAN

KDE: Filipíny

PROČ: Slavná baťůžkářská odysea Pláž se sice odehrává v Thajsku (film se točil na ostrově Koh Pi Pi), britský spisovatel Alex Garland ale hledal inspiraci na filipínském ostrově Palawan. Není nic jednoduššího než si tu pronajmout malou loďku a najít si svoji vlastní, soukromou „Pláž“.

K top oblastem Palawanu patří zátoka Honda Bay s přilehlými ostrůvky Cannon Island a Starfish Island, kde se k oblíbeným aktivitám řadí potápění k lodním vrakům.

4444-image

 

NUNGWI

KDE: Zanzibar (Tanzánie)

PROČ: Vyjma labyrintu uliček „Kamenného města“, jak se přezdívá hlavnímu městu Zanzibar City (zapsáno v UNESCO), patří k největším lákadlům zhruba třicítka výstavních pláží. K nejlepším se řadí Nungwi na severním pobřeží hlavního ostrova. Pláž s bílým pískem má pozvolný vstup do safírového moře a táhne se mnoho desítek kilometrů kolem korálového útesu. Atmosféru narušují jen nově zbudované resorty. K jejich dobru připočtěme, že architekti se nenechali příliš unést a inspirovali se výhradně původní architekturou.

nungwi_ranta-600x298

 

KOVALAM

KDE: Indie

PROČ: Svět se o indickém svazovém státě Kérala dozvěděl v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy se tam sjížděli hippies z celého světa. Vliv hippies v Kérale, a hlavně v jeho turistických resortech na pobřeží, je patrný dodnes. Městečko Kovalam, které se nachází jen pár kilometrů od hlavního svazového města s krkolomným jménem Thiruvananthapuram, pamatuje nejlepší časy éry hippies kteří se pořád nadšeně vracejí. Vlasatí i méně vlasatí důchodci ze západní Evropy a USA však netvoří většinu návštěvníků, těmi jsou v dnešní době hlavně mladší surfaři…

Kovalam-Beach

 

TULUM

KDE: Mexiko

PROČ: O poloostrovu Yucatán, v jehož jižní části se Tulum nachází, se často říká, že jsou tu jedny z nejlepších pláží v Karibiku. A je to pravda! Tulum má však ještě jeden bonus navíc. Tím jsou staré mayské vykopávky, přímo pod kterými se dá vykoupat v nádherně tyrkysovém moři. Kapitolou sama pro sebe je běloskvoucí písek, kterému domorodci (a turističtí agenti) přezdívají „klimatizovaný“. Pro své speciální složení totiž nepálí do nohou ani při běžných čtyřicetistupňových vedrech.

tulum-beach-tour_tr60

 

ESPERANCE

KDE: Austrálie

PROČ: Většina turistů mířících k protinožcům se vydává na východní pobřeží, které je rájem surfařů. Panenská příroda je ale jinde. Přídomek skrytého pokladu mezi světovými pobřežími se pyšní opačná část Austrálie, přesněji jihozápad. Zhruba 700 kilometrů na jih od milionové metropole Západní Austrálie Perthu najdeš malé pobřežní město se staroanglickou atmosférou – Esperance. K nejznámějším plážím v oblasti patří Lucky Bay, kde vyjma výstavních Australanek v bikinách lze kupříkladu pozorovat i na písku se vyhřívající klokany.

roo-onbeach

 

AITUTAKI

KDE: Cookovy ostrovy

PROČ: Tichomořské Cookovy ostrovy jsou kvintesencí všeho, co si lze představit pod označením tropický ráj. Korálové útesy způsobují, že tyrkysové moře je úplně bez vln a připomíná spíš průzračnou lagunu. Dostat se ke korálovému atolu Aitutaki z vymrzlé střední Evropy zabere sice celou věčnost, ale cestování se rozhodně vyplatí. Bedekry zdejší pláže prohlašují za nejlepší v jižním Pacifiku – zvláště pak místo zvané Ootu, které lemují luxusní bungalovy, bary a restaurace.

alr-aerial-akitua-po.jpg.1920x807_0_230_10000

 

LANIKAI

KDE: Havajské ostrovy, USA

PROČ: Jsou tací, kteří prohlašují, že za těmi nejlepšími plážemi se musí na vyklidněný ostrov Maoui. Ale i hlavní ostrov Oahu má v těchhle ohledech co nabídnout – a určitě to není jenom slavná městská pláž Waikiki v Honolulu či neméně známé surfařské eldorádo North Shore na severu ostrova. Lanikai Beach leží nedaleko Honolulu směrem na východ. Určitě není náhoda, že jméno Lanikai v polynéštině znamená „božská pláž“.  

9312209304_646b8accdf_z

 

SHOAL BAY

KDE: Anquilla

PROČ: Do Shoal Bay na ostrově Anquilla v Malých Antilách jezdí znalci. Sousední St. Maarten je přeplněný, totéž platí pro St. Barts či Barbados. Britské dominium Anquilla zůstává ještě pořád relativně stranou masového turismu. Shoal Bay je zhruba pětikilometrový pás pobřeží s pískem bílým a jemným jako mouka a křišťálovou vodou. Liduprázdnou pláž lemují luxusní bungalovy a prvotřídní sofistikované restaurace s dostatkem stínu pro zavěšení hamaky.

193-08-shoal-bay

text: Radim Jahoda

foto: archiv, Flickr