Když nevíte, co roupama…

sandra_gutova_16m_sekacka

ForMen vám píchne trochu adrenalinu – nemusíte vyzkoušet všechno, ale jestli vás už omrzel líný tenis či badminton a sex na pláži je vám stále odpírán, zkuste se odreagovat jinak. Inspirovat se můžete třeba v žulovém lomu v Hřiměždicích o víkendu 31. 7. – 1. 8.  na 16. pokračování světového cliffdivingového podniku Desperados High Jump 2015.

Skákat se bude z 12 a 16 metrů, lahůdkou pak budou skoky z 32metrové plošiny a exhibice ve splashdivingu neboli „placákách“. Do příbramského lomu by se měla sjet ke skokům světová špička tohoto sportu.

A tady je malá rukověť dalších adrenalinových bláznivin:

shutterstock_76058152
Wingsuit flying

Wingsuit flying

Až budete stoupat alpskou stezkou, možná vás vyděsí k smrti obří barevná vakoveverka, která vám prosviští nad hlavou dvousetkilometrovou rychlostí… Jde o vyznavače wingsuitingu, který se vrhá z dostatečně vysokých skal (u nás to moc nejde), aby ve speciální kombinéze získal vztlak potřebný ke kluzu (z metru výšky uletí asi dva a půl metru do dálky). V údolí přistává na padáku.

profimedia-0004084774
Swooping

Swooping

U padáku ještě zůstaňme. Swooping se provádí na vysokorychlostních padácích. V určité fázi u země se let zrychlí ze 40 km/h asi na 130 km/h a parašutista v nízkém průletu „škrtne“ o zem (nebo vodní hladinu). Hodnotí se délka nízkého průletu a také přesnost přistání. Jde o velice nebezpečnou disciplínu s rizikem těžkých zranění a zabití. Vyžaduje značný trénink, zkušenosti a není pro každého, kdo skáče s padákem.

Sjezd na horském kole – Downhill
Sjezd na horském kole – Downhill

Downhill

Odnož horských kol. Dnes už se ale jezdí na speciálních celoodpružených bikách určených pro sjezd. Disciplína je velmi náročná na techniku jízdy. Závodí se na tratích o délce 1–1,5 kilometru, s těžkými přírodními i umělými překážkami. Odpočinkové rovinky nečekejte, sklon bývá kolem 12 procent. Člověku neznalému tohoto sportu či amatérskému cyklistovi tratě připadají nezdolatelné.

shutterstock_223239610
Powerbocking

Powerbocking

Skákací nebo, chcete-li, sedmimílové boty. Název nese jméno Němce Alexandera Böcka, který si boty s listovými pružinami nechal patentovat v roce 2003. Skokani vymýšlejí různé triky, včetně přemetů vpřed a vzad. Na botách lze běžně vyskočit do výšky 1,5 metru a dá se s nimi běžet až čtyřicetikilometrovou rychlostí! A i při chůzi vám mohou prodloužit krok až na dva a půl metru.

shutterstock_245052445
Flyboarding

Flyboarding

Silné vodní trysky, do kterých vhání vodu hadice napojená na vodní skútr, vás vynesou do několikametrové výšky nad hladinu, kde se snažíte držet rovnováhu a přenášet váhu. Než přestanete padat zpátky, chce to dost cviku, a to už není řeč o ladnosti pohybu a akrobatických tricích. Dlouho budete připomínat nešťastníka z verneovky, jímž nad vodou smýká chapadlo vzteklé chobotnice. Vynálezcem téhle šílenosti je Franky Zapata z Marseille.

shutterstock_41744530
Zorbing

 Zorbing

Necháte se zavřít do jakéhosi „soukoulí“ – do vnitřní plastové koule, a pak do vás kopnou a kutálíte se z kopce. Nevíte, kde je země a kde nebe, řvete jako tur, vyplavujete adrenalin a doufáte, že to dobře dopadne. Zastavíte se v protikopci nebo v síti. Vámi naditá koule se může valit až padesátkou. Svah by neměl být delší než 200 metrů. Zorbing rulez!

Foto: archiv High Jump, Shutterstock.com, Profimedia.cz